::فهرست::

درمان وزوز گوش

به روش صوت درمانیدرمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش

متخصص شنوایی :  کیارش کریمیان

جهت مشاوره در زمینه درمان وزوز گوش , ارزیابی شنوایی اطفال و کودکان , سرگیجه و تعادل عضو کانال تلگرامی شهر سمعک شوید

کانال تلگرامی شهر سمعک  @ShahreSamak

تینیتوس یا وزوز گوش یکی از مشکلاتی است که به ویژه با پیشرفت تکنولوژی و اضافه شدن صنعت به زندگی انسان رشد فزاینده ای در بین بیماری های گوش داشته است. وزوز به دلیل تاثیر مستقیمی که روی آسایش فرد دارد می تواند عوارضی همچون کم خوابی ، نا آرامی و فشارهای عصبی ، افسردگی ، اضطراب و نگرانی و مواردی اینچنینی را ایجاد کند که در واقع اینها اثرات جانبی ناشی از وزوز هستند و جدا از مشکلاتی است که عامل ایجاد کننده وزوز می تواند روی فرد داشته باشد. وزوز را از آواهای درون سر و یا این احساس که در برخی بیماران مبتلا به مشکلات روانی به عنوان فرد نامریی که با او صحبت می کند یا جملاتی که بیمار درون سر خود می شنود باید جدا کرد ، هر چند که برخی بیماران مبتلا به وزوز ممکن است شکایت داشته باشند که صدای وزوز را از درون سر خود می شنوند و نه از گوش ها.

ماهیت وزوز : در واقع وزوز چیزی جز پیام ها و یا پالس های عصبی اشتباه نیست. بگذارید ساده تر بگویم، احتمالا شنیده اید که برای مثال فردی که پایش قطع شده می گوید کف پایم می خارد. وزوز در واقع توهم بخش شنوایی مغز است از یک صدایی که وجود ندارد. آنچه که مغز ما از صوت درک می کند براساس پالس های عصبی ایجاد شده از حلزون گوش است. وزوز، صداهایی است که بدون منبع صوتی واقعی خارجی توسط مغز درک می شود و می تواند ناشی از ساده ترین علت ها مانند جرم گوش تا پیچیده ترین و خطرناک ترین علت مانند تومورهای مغزی باشد. صدای دریافت شده به شکل های مختلف در افراد مختلف شنیده می شود. صداهایی که از آنها شکایت می شود سوت ممتد یا گهگاه است. صدای قل خوردن کتری ، صدای خش خش کاغذ و یا صدای خروج گاز از شلنگ از تشبیهات عمده بیماران مبتلا به وزوز است.

علت وزوز : همانگونه که اشاره شد وزوز دلایل مختلفی دارد در اینجا به ذکر چند علت ، راههای تشخیص و شیوه درمانی پیشنهادی می پردازیم

الف – عوامل فیزیکی ایجاد کننده وزوز : این عوامل بیشتر باعث ایجاد وزوز تک گوشی می شوند، مگر در موارد نادر که به صورت همزمان در هر دو گوش اتفاق بیافتند. درمان این نوع وزوز پروسه مشخص و بیشتر فیزیکی و دارویی داشته و عموما نیاز به توانبخشی و درمان های طولانی ندارد.

ساده ترین علت وزوز جرم یا وکس گوش است. گاهی تکه ای از جرم گوش به دلایل مختلف (مثلا استفاده از گوش پاک کن) در مجرای گوش داخل تر از محدوده غضروفی رفته و به پرده گوش می چسبد. این باعث می شود که ریتم لرزش پرده به هم بخورد و همراه با صداهایی که فرد به طور طبیعی می شنود صدایی اضافه تر نیز که اغلب شبیه وزوز بال مگس است دریافت کند. در واقع هر جسم خارجی که به پرده گوش بچسبد حتی یک مو (که به فراوانی در مجرای گوش یافت می شود) می تواند علت وزوز باشد. علل آن وجود سرومن یا جسم خارجی در گوش، مشکلات گوش میانی و ضربه به سر است.

ب – عوامل ایجاد کننده خارجی محیطی : این عوامل می تواند فیزیکی یا شیمیایی باشند و اغلب تاثیر دو طرفه دارند. بدتر اینکه وزوز از عوارض برگشت ناپذیر صدمه ایست که در اثر این عوامل به شنوایی و گوش ها وارد کرده است. از جمله این موارد آلودگی صوتی ، آلودگی هوا ، مسمومیت های دارویی و الکلی ، انفجار و صداهای بلند ناگهانی ، بودن طولانی مدت در محیط های پر سر و صدا و ویروس ها و عوامل بیماریز هستند.

شیوه تشخیص : بجز در مورد عوامل بیماریزای ویروسی و باکتریایی در سایر موارد احتمالا وزوز همراه با آسیب شنوایی همراه است. تست های شنوایی عموما کمک کننده خوبی برای تشخیص هستند. تاریخچه گیری مناسب هم در تشخیص عامل ایجاد کننده وزوز کمک شایانی خواهد کرد.

شیوه درمان : رفع عامل ایجاد کننده در اولویت قرار دارد تا باعث تشدید وزوز نشود. پس از آن در صورت وجود کم شنوایی استفاده از سمعک مناسب می تواند تا حد زیادی وزوز را کنترل کند. در صورتیکه وزوز آنقدر آزار دهنده باشد که روی زندگی فرد تاثیر گذاشته باشد وارد فاز توانبخشی خواهیم شد.

ج – عوامل درونی و فردی : اضطراب ، فشار خون بالا ، چربی خون (بیشتر تری گلیسرید) ، دیابت ، خستگی و کم خوابی طولانی ، مشکلات کبدی و کلیوی ، تومور های مغزی (شایع ترین آنها تومور عصب هشتم) و بیماری های عصبی نظیر MS از جمله عوامل فردی ایجاد وزوز هستند.

شیوه تشخیص : تاریخچه گیری دقیق و کامل ، تست های کامل شنوایی ، تست های الکتروفیزیولوژی شامل بررسی وضعیت حلزون و عصب گوش ، مطالعات رادیولوژی ، آزمایش خون و بررسی فشار خون و سایر تست های پایه سلامتی برای تشخیص درست مورد نیاز است.

شیوه درمان : رفع عامل ایجاد کننده.

 

 

توانبخشی وزوز :

الف – صوت درمانی :

دریافت دوره ای صدا که طی چند جلسه درمانی – توانبخشی ، شنوایی شناس بیمار را در معرض دوز مشخصی از نویزی خاص را در مدت زمان معین قرار می دهد.

در صورت وجود کم شنوایی ، تجویز سمعک مناسب یکی از عواملیست که با تقویت صداهای محیطی مانع از شنیده شدن صدای وزوز توسط بیمار می شود. این مورد در بسیاری از مواقع بسیار موفق است.

تجویز تینیتوس مسکر : مسکرها قابلیت تنظیم بر اساس توانایی های شرکت سازنده و مدل دارند. مسکر بر اساس نیاز بیمار توسط شنوایی شناس تجویز می شود و در دوره های طولانی مدت با ایجاد فرکانس یا نویز و یا حتی صداهای آرامش بخش بیمار را با وزوز آداپته می کند تا کمتر آزار ببینید.

ب – لیزر درمانی : تعداد افرادی که به این روش پاسخ داده اند بسیار اندک است. اما در صورتیکه هیچکدام از روش های صوت درمانی پاسخ مناسب را به همراه نداشته باشد ، به عنوان یک پیشنهاد مطرح می گردد.

ج – مغناطیس یا مگنت : این هم یکی از روش های بسیار کم کاربرد است و اثر بخشی آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.

د- درمان رفتاری- شناختی: یکی از کاراترین شیوه های توانبخشی و مدیریت وزوزگوش جهت تسهیل روند عادت به وزوز و کاهش آزاردهندگی آن است.

 

جهت مشاوره در زمینه درمان وزوز گوش , ارزیابی شنوایی اطفال و کودکان , سرگیجه و تعادل عضو کانال تلگرامی شهر سمعک شوید

کانال تلگرامی شهر سمعک  @ShahreSamak

 

 


سمعک هوشمند

سمعک هوشمند

هوش مصنوعی اصطلاحی در دنیای ارتباطات و علوم رایانه ای است که به دنیای مهندسی پزشکی وتجهیزات پزشکی-توانبخشی نیز راه پیدا کرده است.

اگرچه معنای سمعک هوشمند با تعریف آکادمیک هوش مصنوعی تفاوت های بسیاری دارد. سمعک های به اصطلاح هوشمند به رده ای از سمعک های دیجیتال اطلاق می گردد که مدارهای پردازشی ویژه ای داشته و عموما قابلیت  شناسایی سیگنال گفتاری از سایر اصوات زمینه ای و به اصطلاح نویز را  براساس ویژگی های فیزیکی منحصر به فرد سیگنال گفتاری دارا باشند. ..

صفحه   2

کانال تلگرام شهر سمعک

کانال تلگرام شهر سمعک

کانال تلگرامی شهر سمعک  حاوی مطالب آموزشی , پزشکی و روانشناسی  و پاسخگوی شما در زمینه تخصصی شنوایی و سمعک می باشد  ...  جهت مشاهده کانال روی دکمه زیر کلیک کنید ....

 

 


تاثیر میوه و سبزیجات بر شنوایی

تاثیر میوه و سبزیجات بر سلامت شنوایی و گوش

بحث بر روی تاثیر نوع تغذیه بر شنوایی زیاد است. استفاده از آنتی اکسیدان ها و به ويژه فولیک اسید که در اسفناج،لوبیا،كلم بروکلی،تخم مرغ،جگر و گردو موجود است،می تواند ریسک وقوع کم شنوایی را تا حدی کاهش دهد. ...


کانال تلگرام شهر سمعک

عضو کانال تلگرام شهر سمعک شوید و سوالهای خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید

کانال تلگرام شهر سمعک , ارائه خدمات آموزشی و مشاوره شنوایی سنجی به مراجعه کنندگان گرامی و انتخاب بهترین نوع سمعک با قیمت سمعک  ...

 

 کلید واژه

درمان وزوز گوش وزوزگوش وزوز گوش