بیماری اتواسکلروز چیست؟

بیماری اتواسکلروز چیست؟

اتواسکلروز، شرایطی است که در آن یکی از استخوانچه های گوش میانی یعنی استخوانچه رکابی در اطراف خود، دچار بافت اسفنجی و رشد غیرطبیعی استخوانی می شود. با توجه به اینکه کف استخوانچه رکابی، محل ورود به فضای گوش داخلی است، بنابراین اتواسکلروز با ایجاد آسیب در حرکت زنجیره استخوانچه ای گوش میانی، موجب کاهش انتقال صوت و ایجاد کم شنوایی برای فرد مبتلا می گردد.

اتواسکلروز یکی از مشکلات شایع شنوایی به ویژه در سنین جوانی است که امکان درگیری شنوایی در هر دو گوش را به همراه دارد.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

علل رخداد اتواسکلروز چیست؟

علت اصلی ایجاد کننده اتواسکلروز به دقت شناخته نشده است اما عوامل ژنتیکی و سابقه مثبت خانوادگی در افزایش شانس ابتلا به اتواسکلروز، بسیار موثر اند. عوامل هورمونی و متابولیک و بیماری های خودایمنی نیز در بروز اتواسکلروز، موثر اند.

عموماً اتواسکلروز بیماری پیشرونده ای است که با کاهش شنوایی و وزوز گوش همراه است. بیش شنوی و گاهی سرگیجه نیز در موارد شدید این اختلال که همراه با درگیری گوش داخلی است، دیده می شود. این اختلال عموما از سنین جوانی آغاز می گردد و در ابتدا همراه با کم شنوایی انتقالی خفیف تا متوسط خواهد بود.

متخصصان گوش و حلق و بینی و شنوایی شناسان، براساس معاینات بالینی گوش و بررسی نتایج آزمون های شنوایی در کنار نتایج تصویربرداری های پزشکی، تشخیص نهایی رخداد اتواسکلروز را داده و در راه درمان آن بر میایند.

درمان اتواسکلروز به چه شکل است؟

درمان اتواسکلروز به چه شکل است؟

جراحی های گوش میانی با هدف حذف بافت های اسفنجی یا استخوانی رشد یافته در اطراف استخوانچه های گوش میانی، از بهترین و کاراترین راهکارهای درمان اتواسکلروز است که در ایران نیز نتایج بسیار موفقیت آمیزی را به  دنبال داشته است. گاهی در موارد شدیدتر، نیاز به تعویض استخوانچه رکابی با پروتز های پیش ساخته  است تا عمل انتقال صوت از گوش میانی به گوش داخلی و سلول های حساس شنوایی، به درستی انجام پذیرد.

در صورتیکه به هر دلیلی فرد مبتلا به اتواسکلروز خواهان یا کاندید عمل جراحی نباشد، استفاده از وسایل کمک شنوایی و تجویز سمعک متناسب میتواند تا حد زیادی مشکلات شنوایی همراه را برای فرد مبتلا، مرتفع سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.