باتری سمعک

انواع باتری سمعک | خرید باتری سمعک

سمعک ها، انرژی لازم برای تقویت و اعمال تنظیمات تعیین شده توسط شنوایی شناسان برای جبران کم شنوایی هر فرد را ، باید از منبع انرژی همچون انواع باتری سمعک به دست بیاورند. گرچه امروزه سمعک های شارژی نیز توانسته اند جایگاه قابل قبولی در دنیای سمعک به دست آورند اما همچنان سمعک های دارای باتری به واسطه سایز عموما کوچکتر و قابلیت تعویض سریع و ساده باتری در هر زمان و مکانی، همراه با توجه به هزینه بیشتر عموم سمعک های شارژی در مقایسه با همتایان دارای باتری خود، جایگاه بارزتری داشته و استفاده و کاربرد بیشتری در نزد متخصصان و کاربران دارند. برای خرید باتری سمعک به موارد متعددی بایستی توجه نمود که در ادامه به آن پرداخته ایم.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

باتری سمعک، با قرارگیری در جایگاه ویژه تعیین شده برای آن در هر مدل سمعکی، انرژی مورد نیاز برای کارکرد سمعک در زمانی خاص را مقدور و مهیا می سازد.

باتری های سمعک، عموماً قابل شارژ نبوده و باید بعد از استفاده دور انداخته شوند (با رعایت موارد لازم در تخریب باتری). سمعک ها بسته به سایز و قدرتی که برای پردازش صدا یا تقویت اصوات دارند، باتری های سمعک متفاوتی نیز خواهند داشت که از لحاظ سایز و طول عمر و ولتاژ و مشخصات فنی، تا حدودی با هم متفاوت هستند.

انواع باتری سمعک

گرچه باتری های سمعک در ظاهر شبیه به باتری های ساعت ها هستند اما تفاوت های جدی با هم داشته و کاربران سمعک جهت حفظ طول عمر سمعک های خود، باید فقط از باتری های مخصوص سمعک و از سایز مناسب برای سمعک خود، استفاده کنند و راهنمایی های لازم را از شنوایی شناس خود، دریافت نمایند. جنس باتری های معمول باتری، از نوع zinc-air هستند و با برداشتن برچسب باتری و ورود هوا به داخل باتری، فعل و انفعالات شیمیایی و عملاً مصرف باتری آغاز می گردد.

انواع باتری سمعک در سایزهای مختلف ۵ و ۱۰ و ۳۱۲ و ۱۳ و ۶۷۵ در دنیا وجود دارد.

کوچکترین این باتری ها که در تصویر نیز می بینید مربوط به باتری سایز ۵ و ۱۰ است که سایز ۱۰ در ایران مرسوم تر بوده و در سمعک های بسیار کوچک داخل گوشی یا اصطلاحاً سمعک نامرئی ، مورد استفاده قرار می گیرد. طول عمر این باتری ها کوتاه بوده و حدود ۵-۷ روز می باشد. به گفته دکتر مهنا جوانبخت باید توجه داشت که میزان مصرف باتری سمعک به عوامل مختلفی مثل میزان و شکل کم شنوایی فرد، تکنولوژی های پردازشی به کار رفته در سمعک و قطعات آن، میزان ارتباط دو گوشی وایرلس سمعک ها، مدت زمان روزانه مصرف سمعک، میزان ارتباطات سمعک با وسایل کمک شنیداری و تلفن همراه و ….،  عمر سمعک و نحوه نگهداری و مراقبت سمعک دارد.

باتری سایز ۳۱۲ در سمعک های پشت گوشی ظریف یا رسیور داخل مجرا و برخی از داخل گوشی های قوی و بزرگ، مورد استفاده قرار میگیرد و اندکی از باتری ۱۰ بزرگتر بوده و عموما طول عمر ۷-۱۰ روزه دارد. تمام موارد فوق الذکر در تعیین طول عمر این باتری ها نیز، مهم است.

باتری سایز ۱۳ که در سمعک های پشت گوشی کاربرد دارد نیز معمولا در کم شنوایی های متوسط و شدید و گاهی عمیق، کاربرد خواهد داشت و سایز آن کوچکتر از باتری ۶۷۵ است و تا دو الی سه هفته، طول عمر دارد.

باتری سایز۶۷۵  که امروزه کاربرد کمتری نسبت به سایر سایزهای باتری دارد و بزرگترین سایز باتری سمعک در سمعک های دیجیتال و هوشمند امروزی است، عمری حدود ۳-۴ هفته داشته و در موارد سمعک های پشت گوشی نسبتاً بزرگ و قوی که برای کم شنوایی های عمیق در کودکان یا بزرگسالان به کار میروند، استفاده می شود.

فارغ از برند باتری ها، رنگ باتری های سمعک یا برچسب و بسته بندی آنها در تمام دنیا یکسان است و باتری سایز ۱۰ و ۳۱۲ و ۱۳ و ۶۷۵، به ترتیب با رنگ های زرد و قهوه ای و نارنجی و آبی، شناخته می شوند.

انواع باتری سمعک

چه زمان، باتری سمعک را عوض کنیم؟

جایگذاری صحیح باتری در سمعک ها، بسیار مهم و حیاتی است. آن را از شنوایی شناس خود به دقت، بیاموزید و به راحتی اجرا کنید. سمعک های فعلی قبل از اتمام باتری، بوق های هشداری مبنی بر اینکه به زمان اتمام توان باتری نزدیک می شوید، برای کاربر سمعک پخش میکنند تا کاربران سمعک، پیش از قطع باتری و خاموش شدن سمعک، تعویض باتری قدیمی با یک باتری جدید را انجام دهند.

خرید باتری سمعک

توجه داشته باشید که تا زمانیکه برچسب باتری را جدا نکرده باشید، باتری کار نکرده است و به محض برداشتن برچسب پشت باتری ها، شروع به کار می‌کنند. هنگام خرید باتری سمعک به سال انقضای باتری توجه کنید و آن را در محیطی مناسب و خشک، به دور از رطوبت، نگهداری کنید.

قیمت و خرید باتری سمعک

انواع باتری سمعک در برند های مختلف وجود دارد و قیمت باتری سمعک در هر برندی متفاوت است ولی عموما با توجه به طول عمر کوتاه این باتری ها و نیاز کاربران به تعویض به موقع باتری ها، قیمت باتری سمعک، ارزان است تا کاربران سمعک بتوانند بهترین استفاده را از سمعک های خود داشته باشند.

قطعا با توجه به اهمیتی که شنیدن در زندگی روزمره تمام کاربران سمعک از کودکان گرفته تا سالمندان دارد، باید تعویض به موقع باتری را انجام داد و فراموش نکرد که هزینه ناچیز و محدود باتری سمعک در مقایسه با هزینه های ناشی از کم شنوایی در زندگی فردی و شغلی و تحصیلی و اجتماعی، قابل مقایسه نیست.

خرید باتری سمعک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.