باروتروما گوش به چه معناست و چرا ایجاد می شود؟

باروتروما گوش

باروتروما یا آسیب ناشی از تغییر فشار در گوش، یکی از علل زمینه ای مشکلات شنوایی و تعادلی است.
گوش انسان، سیستم پیچیده ای دارد. فضای گوش میانی که در پشت پرده گوش قرار دارد و از جلو با گوش خارجی و از عقب با گوش داخلی پر شده از مایع در ارتباط است، به مانند محفظه‌ای است که باید پر از هوا باشد تا انتقال صوتی را انجام دهد و اگر تهویه مناسبی نداشته باشد، پر از مایع شده و در انتقال صدا مشکل ایجاد میکند.
برای تهویه هوای گوش میانی، دریچه ای در دیواره قدامی آن قرار داده شده است که دهانه شیپور استاش می‌باشد. اما شیپوراستاش چیست؟

بیماری لابیرنتیت

شیپور استاش چیست؟

شیپور استاش همان مسیری است که ارتباط حلق با فضای گوش میانی را ایجاد و تهویه و تعادل همیشگی هوا در دو طرف پرده گوش را ایجاد میکند. زمانیکه این سیستم به درستی کار نکند و بیش از حد بسته یا بیش از حد باز باشد، تهویه هوای گوش میانی ایجاد نشده و فرد احساس گرفتگی صدا و کیپی گوش و کم شنوایی و حتی گاهی احساس سرگیجه و عدم تعادل و وزوز و بیش شنوایی میکند.

چه عواملی منجر به باروتروما گوش می‌شود؟

در برخی شرایط مثل شیرجه زدن و غواصی کردن، یا در هنگام پرواز و بلندشدن-نشستن هواپیما یا در زمان کوهنوردی و مسافرت به ارتفاعات، با توجه به تغییرات شدید و ناگهانی فشار هوا، تعادل فشار هوا در دو طرف پرده گوش به سرعت و با میزان لازم انجام نشده و فرد دچار باروتروما میشود. این فشار هوا گاهی میتواند باعث آسیب به پرده گوش و حتی گاهی باعث آسیب به گوش داخلی و حلزون گوش و دستگاه تعادلی در گوش داخلی شود.
بنابراین افراد بعد از باروتروما با شکایاتی مثل کیپی و گرفتگی گوش، پیچش صدا در گوش، کم شنوایی و گاهی درد و عدم تعادل، مراجعه دارند.

چنانچه شیپور استاش بتواند عملکرد تهویه ای خود را انجام دهد، این فشار اضافه تخلیه شده و علایم فرد کوتاه، موقتی و گذرا خواهند بود اما در مواردی که شیپور استاش دچار ضعف در عملکرد باشد مثلا در کودکان یا در افراد چاق یا در افرادی که کاهش وزن زیاد و ناگهانی داشته‌اند یا افراد سیگاری یا مبتلایان به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و آلژی و …. علائم طولانی مدت و تکرار شونده باروتروما را تجربه میکنند.
گاهی حتی بوسیدن گوش کودکان یا سیلی زدن و ضربه زدن به گوش که همراه با بسته شدن کامل مجرای گوش خارجی باشند و موجب احتباس هوا شوند، می توانند منجر به باروتروما و آسیب به پرده گوش وخونریزی و …. شوند.

باروتروما گوش

چه عواملی از باروتروما گوش جلوگیری می‌کند؟

عموما خمیازه کشیدن، چیزی خوردن، آب دهان غورت دادن، آدامس جویدن و حرکات سر و گردن و … میتوانند از رخداد باروتروما یا طولانی شدن آن، جلوگیری کنند اما در موارد تغییرات بسیار سریع و شدید مانند شیرجه زدن و اوج گرفتن هواپیماهای جنگی و … باز هم احتمال رخداد باروتروما وجود دارد و فرد باید هم سلامت شیپور استاش تایید شده داشته باشد و هم آموزش های لازم برای اجرای برخی تکنیک ها قبل از انجام این اعمال را داشته باشد.
به طور مثال خوردن آب نبات یا آدامس قبل از پرواز هواپیما، به همین منظور انجام میگردد.

در صورتی که با علائم باروتروما گوش مواجه شدیم، چه کار کنیم؟

در صورتیکه علایم گرفتگی و کیپی گوش، مزمن باشد باید جهت بررسی و معاینه و تست عملکرد شیپور استاش که تستی ساده و غیرتهاجمی است و در کلینیک های شنوایی شناسی انجام میگردد، مراجعه کرد.
در صورت ضعف عملکرد شیپور استاش عموما داروهای آنتی هیستامینی و ضد احتقان، در کنار آموزش های لازم، کمک کننده اند و گاهی در کودکان یا بزرگسالان، نیاز به اعمال جراحی اصلاحی عملکرد شیپور استاش یا تعبیه لوله تهویه کوچکی به نام ونت در پرده گوش می باشد که باعث کمک به تعادل هوا در دو طرف پرده گوش شده و شانس رخداد باروتروما را میکاهد.
فراموش نکنید که شیپوراستاش در کودکان کوتاهتر و افقی تر از بزرگسالان است و ساده تر تحت تاثیر عفونت های منطقه حلق و گلو قرار گرفته و موجب انتقال آن به گوش میانی میگردد و متخصصان اطفال و شنوایی شناسان و متخصصان گوش و حلق و بینی به این مهم واقف اند و مادران نیز باید در دوران شیردهی به این نکته دقت کرده و از خوابانیدن و شیر دادن در حالت خوابیده به نوزادان و کودکان، پیشگیری کنند.
گاهی افراد علایم کم شنوایی های ناگهانی را با باروتروما اشتباه گرفته و با مراجعه دیر هنگام، فرصت طلایی درمان را از دست می‌دهند چون در برخی موارد خود باروتروما باعث رخداد سرگیجه یا کم شنوایی ناگهانی شده است و مراجعه سریع، بسیار اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.