بهترین سمعک برای سالمندان

بهترین سمعک برای سالمندان

آیا سمعک مناسب برای سنین مختلف با یکدیگر تفاوت دارد؟
پاسخ علمی از دید یک متخصص علوم شنوایی به این سوال، مثبت است و نه تنها بهترین سمعک برای سالمندان با بهترین سمعک برای کودکان و بهترین سمعک برای جوانان متفاوت از هم است بلکه روند انتخاب و استفاده از انواع سمعک مناسب برای هر فرد نیز، کاملا وابسته به فرد و در هر کاربر سمعک، متفاوت خواهد بود.
علیرغم تاثیرگذاری این تفاوت های بین فردی در انتخاب بهترین سمعک برای سالمندان و متناسب ترین سمعک برای هر فرد، مشخصات و ویژگی های مشترکی برای سمعک همه سالمندان وجود دارد که باید به صورت مشترک برای انتخاب بهترین سمعک در سالمندان مدنظر قرار گیرد، در ادامه به برخی از این ویژگی ها می پردازیم.
پیرگوشی یک عارضه شایع در سنین سالمندی است و معمولا دستگاه شنوایی از سنین حدود ۵۰ تا ۶۰ سالگی، دچار ضعف عملکرد و رخداد کم شنوایی می شود که در چنین شرایطی نیاز به استفاده از سمعک مناسب برای سالمندان است.

مشکلات شنوایی در سالمندان

از جمله دیگر مشکلات شایع در سنین سالمندی، افزایش مشکلات حافظه و توجه است که باعث افزایش مشکلات درک گفتار در نویز در سالمندان می‌گردد. به همین دلیل بهترین سمعک برای سالمندان باید گزینه های تنظیمی لازم برای بهبود درک گفتار در حضور نویز یا همهمه اطراف را داشته باشد به همین دلیل بهترین سمعک در عموم سالمندان باید از سطح تکنولوژی پیشرفته ای برخوردار بوده و گزینه‌هایی مانند مدارهای تخصصی کاهش نویز زمینه ای و میکروفون های لازم برای تقویت صداهای گفتاری دلخواه کاربر و … را داشته باشد پس بهترین سمعک برای سالمندان باید سطح تکنولوژی متناسب با نیازهای شنوایی و ضعف های شناختی آنها را داشته باشد.
گرچه شنوایی دو گوشی و کاربرد همزمان سمعک در هر دو گوش در انتخاب بهترین سمعک برای کودکان و جوانان همواره مدنظر متخصصان شنوایی شناسی است اما در مورد سالمندان گاهی به دلیل تداخلات دو گوشی در مورد کاربران خاص، انتخاب متخصص به صورت تجویز تک گوشی خواهد بود.
در مجموع گرچه برخی از مشخصات در انتخاب بهترین سمعک برای سالمندان مشترک است اما باز هم باید تجویز مناسب ترین سمعک برای هر فرد را به عهده متخصص شنوایی شناسی گذاشت تا تمام پارامترهای لازم در انتخاب بهترین سمعک و بهترین برند برای هر کاربر سمعک را در نظر گرفت.
فراموش نکنید که بهتر است سالمندان در جلسه اول تنظیم و آموزش نکات نگهداری سمعک در کنار یکی از اعضای نزدیک خانواده باشند تا از حمایت همه جانبه آنها برخوردار باشند.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

سایز بهترین سمعک سالمندان

در انتخاب بهترین سمعک سالمندان باید به سطح توانایی های دستی افراد سالمند در انجام حرکات ظریف توجه کرد. لزوما سمعک های داخل گوشی یا اصطلاحا نامرئی که سایز کوچکتری دارد و باتری کوچک تری هم دارد، برای تجویز در همه سالمندان مناسب نیست و محدود شدن توانایی انجام حرکات ظریف در کاربران سالمند، باعث می‌شود این افراد عموما کاندید مناسب تری برای استفاده از سمعک های پشت گوشی باشند.

برند بهترین سمعک سالمندان

برخی برندهای جهانی سمعک که در کلینیک شهر سمعک در اختیار بیماران قرار میگیرند، به طور تخصصی و با توجه به نیازهای ویژه سالمندان در استفاده از سمعک برای بهبود درک گفتار و کاربرد راحت تر تلویزیون و تلفن طراحی شده اند که مورد تجویز و آموزش و تنظیم دقیق برای هر بیمار قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.