بیماری لابیرنتیت

لابیرنتیت

لابیرنتیت به معنای التهاب بخشی لابیرنت در فضای گوش میانی است. این فضا که از مایع مخصوصی پر شده است، دربرگیرنده سلول های حساس شنوایی و تعادلی است که با اعصاب شنوایی و اعصاب وستیبولار (دهلیزی یا تعادلی) در ارتباط هستند. رخداد هر نوع التهابی به دنبال علل مختلف ویروسی یا باکتریایی در این فضا را که میتواند همراه با التهاب اعصاب شنوایی و تعادل و رخداد علائم شنوایی و تعادلی و سرگیجه همراه باشد را لابیرنتیت میگویند که یکی از بیماری های مهم گوش می باشد.

علائم لابیرنتیت چیست؟

علائم لابیرنتیت معمولا به صورت شدید و ناگهانی آغاز شده و به تدریج رو به کاهش میگذارند. انجام به موقع درمان های پزشکی و توانبخشی نیز در رفع سریع تر و کامل تر علائم بسیار مهم و کارا هستند.
علائم اصلی رخداد لابیرنتیت در بیماران، به شکل زیر است:
-سرگیجه شدید
-عدم تعادل و گیجی
-بی حالی و ضعف
-کم شنوایی (یکطرفه یا دوطرفه)
-وزوز گوش

بیماری لابیرنتیت

علل رخداد لابیرنتیت چیست؟

رخداد لابیرنتیت در اکثر موارد، به دنبال یک سرماخوردگی یا هر عفونت ویروسی یا باکتریایی دیده میشود و ورود ویروس و رخداد التهاب در فضای گوش داخلی، منجر به بروز علایم شدید تعادلی و سرگیجه و کم شنوایی میشود.
گاهی واکنش آلرژیک به برخی داروهای خاص نیز میتواند منجر به رخداد علائم لابیرنتیت شود.
در مورد داروها باید توجه داشت که برخی داروها، اساسا اتوتوکسیک یا دارای عوارض سمیت زایی برای گوش هستند و می توانند علائم شنوایی یا علائم تعادلی و سرگیجه را به دنبال داشته باشند.
معمولا بعد از چند روز از ابتلای فرد به عوامل باکتریایی یا ویروسی به ویژه در سیستم تنفسی فوقانی، شاهد بروز علائم شنوایی و تعادل مرتبط با لابیرنتیت هستیم که طی یک هفته این علائم رو به کاهش گذاشته اما رفع کامل تر مشکلات دهلیزی و تعادلی ممکن است تا ۶ هفته نیز به طول انجامد.

بعد از معاینات لازم پزشکی و انجام تست شنوایی یا ادیومتری همراه با تست تعادل یا VNG و تایید لابیرنتیت بعد از تشخیص افتراقی از سایر بیماری های مشابه، روند درمانی آن به سرعت انجام میگردد. این روند معمولا به صورت دارودرمانی و سپس درمان توانبخشی تحت نظر متخصصان گوش و حلق و بینی و متخصصان شنوایی شناسی (ادیولوژیست)، خواهد بود.

تشخیص لابیرنتیت از نوریت وستیبولار به چه صورت است؟

نوریت وستیبولار یا دهلزی نیز یکی از اختلالات شایع دستگاه تعادلی است مه دنبال التهاب عصب وستیبولار (دهلیزی یا تعادلی) رخ داده و معمولا به دنبال علل ویروسی و درگیری عصب تعادلی بروز می یابد.
همچون لابیرنتیت، بروز نوریت وستیبولار نیز به صورت شدید و ناگهانی، با سرگیجه و عدم تعادل جدی، همراه با حالت تهوع و بیحالی شدید است اما چون در نوریت وستیبولار که معمولا یکطرفه و گاهی نیز میتواند دوطرفه بروز کند، التهاب فقط در عصب تعادلی یا عصب وستیبولار رخ داده است و نه در کل فضای لابیرنتی، لذا وجود کم شنوایی و وزوزگوش و علائم شنوایی و مرتبط با حلزون گوش و بخش شنوایی عصب ۸ را بالعکس بیماران لابیرنتیت، نشان نمیدهند. بنابراین وجود مشکلات شنوایی و بررسی نوارگوش یا تست شنوایی، در تشخیص افتراقی بین لابیرنتیت یا نوریت وستیبولار، بسیار مهم و کمک کننده است.

لابیرنتیت

درمان و توانبخشی در لابیرنتیت

بعد از تشخیص لابیرنتیت، تجویز کوتاه مدت داروهای ضدسرگیجه و داروهای ضدتهوع، در کاهش و کنترل علائم حاد بیماری، کمک کننده اند اما استفاده خودسرانه یا طولانی مدت این داروها میتواند موجب به تعویق افتادن روند جبران یا بهبود تعادلی بیمار گردد.
بعد از دوره کوتاه مدت درمان دارویی، بسته به نتایج ارزیابی های تعادلی و وستیبولار مانند VNG و VHIT، متخصصان شنوایی شناسی که در حوزه توانبخشی شنوایی و تعادل فعال هستند، شروع به روند توانبخشی وستیبولار (دهلیزی/تعادلی) کرده و با انجام و آموزش تمرینات متناسب به مشکل هر بیمار، منجر به کاهش علائم آزار دهنده تعادلی مثل سرگیجه و گیجی و مشکلات راه رفتن و … در این بیماران میشوند.
حتما بعد از دوره اولیه استراحت و دارودرمانی در این بیماران، باید توانبخشی وستیبولار به منظور پیشگیری از عوارض مزمن لابیرنتیت، مدنظر قرار گیرد.
وضعیت شنوایی فرد نیز به صورت دوره ای، پایش شده و براساس میزان مشکل شنوایی باقیمانده، در صورت نیاز اقدامات توانبخشی شنوایی لازم نیز برای مبتلایان به لابیرنتیت انجام میپذیرد.
وزوز گوش در برخی موارد بعد از سپری شدن دوره حاد، مرتفع میشود اما در صورت باقی ماندن، باید ارزیابی و مدیریت وزوز گوش را برای بیماران انجام داد.
به صورت کلی، سرگیجه و علائم تعادلی در این بیماران بارزتر و آزاردهنده تر است، لذا درمان و مدیریت آن در الویت قرار میگیرد اما به علائم شنوایی این اختلال نیز هم در ارزیابی و هم در روند درمانی-توانبخشی، پرداخته میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.