بیماری منیر و مشکلات شنوایی و تعادل

بیماری منیر

یکی از اختلالات شایع دستگاه شنوایی و تعادلی (دهلیزی) که همراه با حملات شدید سرگیجه ، کم شنوایی با پیشرفت تدریجی و وزوز گوش است و عموما در ابتدا فقط یک گوش را درگیر کرده و سابقه مثبت خانوادگی و ژنتیک نیز در آن موثر است، بیماری منیر می باشد.
بیماری منیر یا هیدروپس اندولنفاتیک، به علت افزایش فشار مایع موجود در گوش داخلی رخ میدهد و گرچه علت دقیق آن، شناخته شده نیست اما با تعییر سبک زندگی و استفاده از دارو درمانی و شیوه های توانبخشی مناسب، می‌توان عوارض آن را کاهش و شدت آن را تا حدی کنترل کرد.

علایم بیماری منیر

در بیماری منیر، عموما فرد بار اول با یک سرگیجه دورانی شدید به پزشک مراجعه می‌کند که ممکن است چند دقیقه تا چندین ساعت به طول انجامد. معمولا فرد احساس سنگینی و پری در گوش همراه با صدایی سوت مانند یا وزوز گوش را نیز در زمان حمله، گزارش میکند.
در صورت تکرار دوره‌ای این علایم با فواصل زمانی و تایید تشخیص با آزمون های شنوایی و تعادلی مختلف، تشخیص احتمال وجود منیر گوش داده شده و فرد درمان های لازم را دریافت میکند.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

درمان و کنترل بیماری منیر

در عموم مبتلایان به بیماری منیر، کنترل نمک دریافتی و کنترل میزان مصرف چای یا قهوه در کنار کنترل جدی استرس و اضطراب و خواب منظم، در کاهش دفعات سرگیجه و کاهش شدت علایم در هر حمله، بسیار کمک کننده است.
ویزیت و تکرار ارزیابی هایی چون تست شنوایی مرسوم، بررسی فشار مایع گوش داخلی و تست تعادل در زمان حملات سرگیجه، به تایید تشخیص بیماری منیر کمک میکند.
شناخت این بیماری و کنترل علایم آزاردهنده ای چون وزوز گوش و کم شنوایی، در بهبود بیمار بسیار کمک کننده است و محدودیت های حرکتی و شغلی کوتاه مدت تر و گذراتری را باعث میشود و بیمار در بین حملات سرگیجه ای، کیفیت زندگی مناسبی خواهد داشت.
در موارد محدودی که علایم بسیار شدید و پرتکرار باشند، ممکن است از شیوه هایی چون تزریق دارو در پرده گوش یا جراحی های گوش داخلی نیز بهره برد. مدیریت وزوز گوش و کاربرد سمعک مناسب تحت نظر متخصص شنوایی شناس در بیماران منیر، نتایج بسیار موفقیت آمیزی را به همراه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.