بیماری های گوش خارجی

بیماری های گوش خارجی

کدام قسمت های گوش را جزء گوش خارجی می دانیم؟ همانطور که از نام آن پیدا است، خارجی ترین بخش های گوش شامل لاله گوش، مجرای گوش خارجی تا پرده گوش را به عنوان بخش های گوش خارجی در نظر میگیریم. بیماری های گوش خارجی می توانند در هرکدام از این قسمت ها روی دهند.

بیماری های گوش خارجی

از جمله بیماری های گوش خارجی میتوان به انواع بیماری های پوستی اشاره کرد که پوست لاله و مجرای گوش را درگیر می کند و با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و بررسی سایر علایم همراه و انجام معاینات لازم، تشخیص افتراقی مناسب انجام می شود و درمان مناسب لحاظ می گردد.

دیگر اختلال و بیماری شایع در حوزه بیماری های گوش خارجی، اختلالات مربوط به لاله گوش است که ساختاری غضروفی در اکثر بخش ها دارد. این اختلالات می تواند مادرزادی بوده و از ابتدای تولد وجود داشته باشد یا به صورت اکتسابی و در اثر ضربه یا تصادف یا حوادث ورزشی در سنین بزرگسالی رخ دهد.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

این اختلالات ساختاری در لاله گوش میتواند به صورت آنوشیا یا عدم تشکیل کامل لاله گوش خارجی باشد. در این موارد که عموماً جزو آنومالی های مادرزادی محسوب می گردد، نوزاد به صورت یک طرفه یا دو طرفه فاقد لاله گوش است اما این به معنای عدم شنوایی کامل در کودک نبوده و ممکن است ساختارهای بعد از لاله و مجرای گوش، شامل گوش میانی و یا گوش داخلی یا حلزون گوش شکل گرفته باشند و فقط کم شنوایی انتقالی خفیف تا متوسطی برای کودک ایجاد کند. ارزیابی های به موقع شنوایی و گوش در این کودکان باعث می شود که شیوه توانبخشی دایمی یا موقتی شنوایی برای کودک به صورت به موقع لحاظ شود و در صورت امکان کاندید بودن برای جراحی های ترمیمی نیز، در روند درمانی کودک در سنین خاصی انجام شود.

برای آشنایی با نحوه ارزیابی شنوایی کودکان صفحه ارزیابی شنوایی کودکان را مطالعه بفرمایید.

اما اختلالات لاله گوش، صرفاً به شکل عدم تشکیل کامل لاله نبوده و ممکن است فرد مبتلا به میکروشیا باشد و لاله گوش به صورت کوچک تر تشکیل شده باشد که خود دارای درجات مختلف و راهکارهای درمانی مختلفی تحت نظر متخصصان گوش و حلق و بینی و زیبایی است.

بیماری های گوش خارجی

نوع شایع دیگری از اختلالات لاله گوش، معروف به گوش گل کلمی یا گوش کشتی گیران است که جزو بیماری های گوش خارجی محسوب شده و در ساختار چند لایه لاله گوش، اختلالاتی ایجاد میشود که بسته به میزان مشکل، علاوه بر اختلالات زیبایی شناسی و مشکلات جهت یابی صوتی میتواند به درجات خفیفی، مشکلات شنوایی نیز ایجاد کند.

بیماری های گوش خارجی 1

انواع تومورهای پوستی و استخوانی ممکن است در مجرای گوش خارجی رخ دهد که نیاز به معاینه و دریافت درمان تخصصی دارد. برخی ضایعات استخوانی در مجرای گوش خارجی نیز امکان بروز دارند که عموماً در گوش شناگران دیده میشود و گسترش محدودی دارد.

سرومن یا جرم گوش، بیماری گوش خارجی ؟

یکی دیگر از مشکلات گوش خارجی که لزوما به عنوان بیماری گوش خارجی در نظر گرفته نمی شود، تجمع بیش از حد سرومن یا واکس طبیعی گوش است که نیاز به مداخله پزشکی پیدا می کند. با توجه به اینکه تجمع بیش از حد سرومن مترشحه از غدد موجود در مجرای گوش، میتواند باعث وزوز گوش و احساس پری گوش و کاهش شنوایی شود، لذا باید معاینه دوره ای و در صورت نیاز، شستشوی گوش انجام شود (که در حال حاضر عموما به صورت ساکشن مورد استفاده قرار می گیرد). هرگز تلاش غیرتخصصی برای خروج جرم گوش را انجام ندهید چون نه تنها باعث فرورفتن عمقی تر سرومن گوش می شود، بلکه میتواند باعث آسیب به مجرای گوش خارجی و پرده گوش گردد.

بیماری های گوش خارجی 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.