تاثیر میوه و سبزیجات بر شنوایی

تاثیر میوه و سبزیجات بر شنوایی

تاثیر میوه و سبزیجات بر شنوایی بر هیچ کس پوشیده نیست. بحث بر روی تاثیر نوع تغذیه بر شنوایی زیاد است. اگرچه هیچ خوراکی خاصی تاکنون شناخته نشده است که اثرات جدی در روند پیگیری از اختلالات شنوایی داشته باشد ولی استفاده از آنتی اکسیدان ها و به ویژه سبزیجات و فولیک اسید که در اسفناج،لوبیا،کلم بروکلی،تخم مرغ،جگر و گردو موجود است،می تواند ریسک وقوع کم شنوایی را تا حدی کاهش دهد.

بیماری لابیرنتیت

آنتی اکسیدان ها با کاهش رادیکال های آزاد در بدن (که می توانند به بافت های عصبی گوش داخلی آسیب بزنند) می توانند در حفظ سلامت گوش موثر باشند. نشان داده شده که منیزیوم موجود در موز، سیب زمینی، کلم بروکلی و … می تواند در برابر کم شنوایی ناشی از نویز، از گوش محافظت کند.

روی موجود در شکلات تلخ،صدف خوراکی و …می تواند به سلامت شنوایی کمک کند. مشابه آنتی اکسیدان ها، ویتامین های گروه های C وE برای کاهش رادیکالهای آزاد و نیز تقویت سیستم ایمنی موثرند و می توانند شانس ابتلای گوش به عفونت ها را کم کنند. امگا۳ و ویتامینD که عمدتا در ماهی هایی مثل سالمون و تُن یافت می شوند، نقش عمده ای بر شنوایی دارند.

تحقیقات نشان داده افرادی که هفته ای دوبار از ماهی استفاده می کنند در برابر کم شنوایی ناشی از افزایش سن مقاوم تر هستند. علت اصلی این است که این عوامل رگ های خونی سیستم گوش را تقویت می کند و مواد مفید و مغذی را نیز در اختیار گیرنده های حساس شنوایی قرار می دهند.

مطالعات جدید نشان داده اند که یکی از کمک کننده ترین راهکارها در پیشگیری نسبی از رخداد پیرگوشی در سنین بالا، دریافت کالری کمتر و رژیم غذایی متناسب است که با کاهش رادیکال های آزاد، تا حدودی به پیشگیری از عوارض شنوایی ناشی از افزایش سن، کمک می کند.

ذکر این نکته مهم است که علاوه بر آنچه می خوریم، عادت های شنیداری و ژنتیک و سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات شنوایی و تعادل، در رخداد مشکلات شنوایی و تعادلی ناشی از آسیب به گیرنده های شنوایی و تعادلی، موثر هستند.

اگر دچار وزوزگوش هستیم، چه بخوریم؟

علت رخداد وزوز یا صدای گوش، عامل مهمی در پیشنهاد بهترین رژیم غذایی برای هریک از افراد مبتلا به وزوز گوش است. مهمترین نکته در موارد ابتلا به وزوز گوش، این است که کمبود انواع ویتامین ها و مواد معدنی، تخت نظر پزشک، بررسی و رفع گردد. در بسیاری از موارد نیاز هست مراجعه کننده از مکمل های آهن و روی و ویتامین های گروه B استفاده کند. برخی بیماران مبتلا به وزوز گوش یا تینیتوس، خود اظهار می کنند که خورد یا نوشیدن مواردی خاص، باعث تشدید علائم میگردد که در این موارد، توصیه می گردد که فرد از این موارد غذایی خاص، پرهیز کند. داروهایی با پایه های گیاهی، مثل جینکوبیلوبا نیز در بهبود وزوز برخی بیماران موثر بوده است.

دوری از سیگار و مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی و کاهش  میزان نمک دریافتی روزانه، از جمله موارد تغذیه ای پیشنهادی به مبتلایان به وزوز گوش است که بسته به عامل زمینه ای رخداد زوز، به هریک از مبتلایان، قابل پیشنهاد است.

مبتلایان به سرگیجه باید چه بخورند؟

مشکلات تعادلی مرتبط با گوش، عموماً ارتباط مستقیم و شناخته شده ای با خوراکی های مورد استفاده ندارد مگر در مواردخاصی همچون ابتلا به هیدروپس آندولنفاتیک یا من یر که باید کنترل میزان نمک و سپس چربی و کافئین و تئین را لحاظ کرد.

انواع داروهای اتوتوکسیک مانند جنتا مایسین و کانا مایسین و … امکان آسیب رساندن به گیرنده های شنوایی و تعادل در گوش داخلی را دارند و از استفاده خودسرانه این داروها باید به شدت، دوری جست.

 در افرادیکه از اختلالات متابولیک مانند نوسان فشار خون یا قند خون پایین رنج می برند، باید به رعایت همان رژیم غذایی تخصصی ارائه شده از سوی متخصصان، تاکید کرد.

نکته مهم دیگری که باید بر آن تاکید کنیم، این است که برای حفظ هرچه بیشتر شنوایی، باید از عادت های غلط شنوایی مثل استفاده طولانی مدت و با صدای بلند هدفون و هندزفری و … دوری جست. تاثیر این موارد در بسیاری از مراجعان، بسیار بیشتر از عوامل خوراکی است.

2 دیدگاه برای “تاثیر میوه و سبزیجات بر شنوایی

  • شهر سمعک گفته:

   سلام
   وزوز گوش، علامت آزاردهنده ای هست که میتواند زندگی روزمره فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر تلاش جهت تعیین علت آن، باید راهکارهای مدیریتی آن نیز هرچه سریع تر برای فرد، آغاز گردد.
   در صورت تمایل، اطلاعات فردی و نتایج آزمایشات قبلی را جهت مشاوره آنلاین و در صورت نیاز، مراجعه حضوری، به شماره زیر واتساپ کنید.
   شماره تلفن : ۳۰-۲۲۷۶۳۵۲۹
   شماره واتساپ: ۰۹۳۵۴۰۳۳۲۵۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.