تست شنوایی OAE

تست شنوایی oae

تست شنوایی OAE یا گسیل های خود به خودی گوش، تست شنوایی ساده و سریعی ای است که عموماً گام اول برای غربالگری شنوایی نوزادان از بدو تولد می باشد.

در تست OAE، با ارائه اصواتی به گوش فرد و ثبت پاسخ های برگشتی از حلزون گوش داخلی، متخصصان شنوایی شناسی می توانند در مورد بخشی از شنوایی فرد، نظر دهند.

محل تولید پاسخ ثبت شده در تست شنوایی OAE ، بخش حلزونی گوش داخلی و سلول های مویی قرار گرفته در داخل حلزون گوش است.

سلول های مویی شنوایی، گیرنده های اصلی شنوایی هستند که تغییرات فشار صوتی رسیده از گوش خارجی و میانی را دریافت کرده و آن را تبدیل به پالس های الکتریکی و عصبی قابل دریافت برای عصب شنوایی و مغز می کنند تا فرآیند پیچیده شنیدن، رخ دهد. بنابراین تست OAE به بررسی یکی از مهمترین بخش های دستگاه شنوایی می پردازد.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

با توجه به آسان بودن و سریع بودن و بی درد بودن این آزمون شنوایی همراه با دقت قابل قبول در مجموعه آزمون های شنوایی، تست OAE جایگاه ویژه ای در ارزیابی نوزادان که امکان همکاری برای اجرای آزمون های رفتاری شنوایی را ندارد، داشته و در تمام نوزادان در بدو تولد باید اجرا شود تا بتوان وجود هر نوع اختلال شنوایی احتمالی را در اسرع وقت، شناسایی کرده و مداخله درمانی-توانبخشی لازم را برای نوزاد در نظر گرفت تا از مشکلات زبان و گفتار، مشکلات تحصیلی و اجتماعی کودک در سنین بالاتر، پیشگیری کرد.

تست شنوایی OAE

تست شنوایی OAE یا TEOAE در چه سنی انجام می شود؟

طبق تمامی پروتوکل ها و گایدلاین های جهانی مربوط به غربالگری همگانی شنوایی، تست OAE باید در بدو تولد و پیش از ترخیص از بیمارستان برای نوزاد دلبند شما، انجام گردد. در صورت عدم انجام آن به هر دلیلی، در اولین فرصت ممکن تا قبل از ۱ ماهگی باید این تست را انجام داد.

تکرار تست OAE در ۳ ماهگی و ۶ ماهگی توصیه میشود.

چنانچه کودکی در این آزمون پاسخ نرمال نداشته باشد، فوری برای انجام تست های تشخیصی تکمیلی شنوایی شناسی مانند ABR, DPOAE ,ASSR و تمپانومتری و ارزیابی رفلکس شنوایی ارجاع می گردد تا محل و میزان مشکل شنوایی بررسی و راهکار متناسب با آن برای کودک، در نظر گرفته شود.

با توجه به اینکه آزمون یا تست OAE به اختلالات شنوایی جزئی در سطح گیرنده های شنوایی یا سلول های مویی داخلی و خارجی، حساس است لذا از این آزمون در بزرگسالی نیز در موارد نوروپاتی شنوایی یا مواردیکه در معرض نویز صنعتی و کم شنوایی ناشی از نویز قرار دارند و در بیمارانی که به هر دلیلی از داروهای سمیت زا برای گوش یا اتوتوکسیک مثل جنتامایسین و … استفاده کرده اند نیز استفاده میشود تا تغییرات جزئی در عملکرد سلول های مویی حلزون گوش را در اسرع وقت بررسی کرده و از تخریب بیشتر آن ها، در صورت امکان، پیشگیری کند.

تست OAE

تست OAE چگونه اجرا می شود و چه میزان زمان نیاز دارد؟

برای انجام این تست، نیازی به آمادگی قبلی ویژه ای وجود ندارد و بهتر است نوزاد یا کودک برای انجام این تست خواب و کاملا آرام باشد. این تست در کمتر از ۴-۵ دقیقه قابل اجرا است. هر یک از گوش ها به صورت مجزا بررسی می شوند. در طول این آزمون، پروب یا گوشی کوچکی در داخل مجرای گوش فرد قرار میگیرد و اصوات مختلفی در فرکانس های گوناگون، پخش شده و صدای دریافتی از حلزون گوش که از فضای گوش میانی و پرده گوش و گوش خارجی عبور کرده است، توسط میکروفون های مینیاتوری و بسیار دقیقی که در مجرای گوش فرد قرارداده شده اند، جمع آوری می گردد و مورد بررسی و تجزیه و تحلیل تخصصی قرار میگیرد.

هزینه تست OAE نیز عموماً بسیار پایین است.

تست OAE 1

عدم ثبت پاسخ در تست شنوایی OAE یا نتیجه fail در این تست، به چه معناست؟

وجود مشکل شنوایی در سطح گیرنده ها و سلول های مویی گوش داخلی میتواند علت اصلی حذف پاسخ OAE باشد. اما با توجه به روند توضیح داده شده در مورد شیوه اجرای تست OAE، هرنوع ضایعه ای در گوش میانی و پرده گوش (مانند سرماخوردگی یا عفونت گوش یا پارگی پرده گوش و …) میتواند باعث عدم امکان ثبت پاسخ در تست OAE شود. وجود سرومن یا جرم گوش یا بقایای مایع آمنیوتیک جنینی در گوش نوزادان، میتواند از دیگر علل حذف پاسخ در تست OAE باشدکه شنوایی شناس به کمک معاینه و تاریخچه گیری و سایر آزمون های شنوایی و تکرار دوره ای این آزمون، قادر به تشخیص محل ضایعه، خواهد بود.

انجام تست OAE را به ویژه در نوزادان خود جدی گرفته و این تست را در اولین زمان ممکن بعد از به دنیا آمدن کودک تا حداکثر دوهفتگی کودک انجام دهید تا در صورت وجود هر نوع مشکلی بتوان تا پیش از ۱ الی ۳ ماهگی، تشخیص نهایی را داد و تا قبل از ۳ الی ۶ ماهگی نیز، مداخله شنوایی لازم را انجام داد.

تست شنوایی OAE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.