تست abr

تست abr

تست ABR چیست و چه کاربردی دارد؟
تست ABR برای چه سنینی قابل اجرا است؟
مدت زمان تست و هزینه تست ABR به چه میزان است؟

تست ABR یکی از تست های سیستم اعصاب شنوایی است که در آن پاسخ ساقه مغز به محرکات شنیداری مورد ثبت و آنالیز، قرار میگیرد.
در تست ABR که یکی از تست ها و آزمون های مرسوم بررسی سلامت سیستم شنوایی و اعصاب آن در سطح ساقه مغز است، آزمایش شونده برای مدتی در حدود ۳۰ دقیقه در بزرگسالان تا حدود ۶۰ دقیقه در کودکان، در حالیکه مطابق تصویر، الکترودهایی به مناطق مختلف جمجمه ای او وصل شده است، در حالت دراز کشیده و آرام قرار میگیرد (در نوزادان و کودکان، تست ABR، در شرایط خواب انجام میپذیرد). در طول انجام تست، محرکات مختلف اکوستیکی از طریق هدفون یا مرتعش کننده های استخوانی یا گوشی های داخل گوشی ویژه، برای فرد ارائه می گردد و متخصص شنوایی شناسی، پاسخ های دستگاه عصبی بیمار در سطح ساقه مغز را ثبت و مورد تجزیه و تحلیل، قرار میدهد.

تست abr در نوزادان

تست ABR چه کاربردی دارد؟

این تست هم برای سنجش نسبی و ارزیابی شنوایی نوزادان ، کودکان و افراد سخت آزمونی که امکان انجام ادیومتری مرسوم و ارزیتبی های رفتاری شنوایی به علت عدم همکاری در آنها، میسر نمی باشد مورد استفاده و اجرا قرار میگیرد (یادآوری میشود که بیمار یا مراجعه کننده، در طول انجام این آزمون در حالت خواب بوده و هیچ همکاری فعالی برای تست ABR مورد نیاز نیست). همچنین از تست ABR برای بررسی سلامت عملکرد اعصاب شنوایی محیطی و مرکزی تا سطح ساقه مغز، استفاده میشود و کاربرد تشخیصی-عصب شناسی نیز علاوه بر تخمین آستانه شنوایی، دارد.
نوزادان و کودکانی که همکاری رفتاری ضعیفی دارند یا در ارزیابی های اولیه غربالگری شنوایی، رد شده باشند کاندید انجام تست ABR جامع هستند تا بتوان تخمینی از عملکرد شنوایی فرد در فرکانس های مختلف و در صورت وجود مشکل، تخمینی از میزان و نوع کم شنوایی در فرمانس های مختلف داشت. بزرگسالانی نیز که علائم عصب شناختی مانند وزوز یکطرفه یا سرگیجه های بدون عامل شناخته شده یا کم شنوایی نامتقارن و … داشته باشند به صلاحدید متخصصان گوش و حلق و بینی، اعصاب، اطفال یا شنوایی شناسی، کاندید انجام تست ABR با هدف تشخیص نورولوژیک هستند.
انجام و تفسیر تست ABR نیاز به تبحر بالا، دقت آزمونگر، تجهیزات پیشرفته و تخصیص زمان کافی دارد.
متخصصان شنوایی شناسی با تسلط بر فیزیولوژی و نوروفیزیولوژی شنوایی و با تخصص در حوزه تعیین پارامترهای تحریکی و ثبتی مناسب در آزمون ABR، معتبرترین پاسخ با تکرارپذیری قابل قبول را در اختیار مراجعان و سایر متخصصان، قرار میدهند.

بیماری لابیرنتیت

نتیجه تست ABR

نتیجه تست ABR مشابه تصویر زیر، به صورت مجموعه ای از منحنی ها برای گوش راست و چپ مراجعه کننده می باشد که با تجزیه و تحلیل قله های مختلف ثبت شده در امواج ABR، بر اساس زمان بروز و دامنه و فواصل بین قله ای و ….، متخصص شنوایی شناسی در مورد میزان و نوع و شکل کم شنوایی و محل احتمالی ضایعه عصبی، اظهارنظر خواهد کرد.

نتیجه تست ABR

شرایط اجرای تست ABR

برای انجام این تست، بهتر است نوزادان و کودکان، در حالت خسته و خواب آلوده به کلینیک مراجعه کنند (در برخی موارد داروهای خواب آور به تجویز متخصص به کودک داده میشود)، سپس نقاط خاصی از سر و پیشانی و گوش فرد، پاک شده و الکترودهای ثبت امواج مغزی روی آن ممان های خاص قرار گرفته و فرد روی تخت دراز کشیده یا میخوابد. در بزرگسالان نیز آرامش کامل جسمی و روانی در حین اجرای تیت ABR ضروری است و در موارد بسیار معدودی نیاز به انجام تست در خواب عمیق وجود خواهد داشت. تست ABR گاهی برای پایش عملکرد عصب شنوایی در جراحی های سر و جمجمه و گاهی در بررسی وضعیت ساقه مغز در بیماران کما نیز کاربرد دارد. بعد از خوابیدن فرد آزمودنی، اصوات و محرکات مختلف شنوایی با فرکانس ها و شدت های مختلف برای وی ارائه شده و بعد از ثبت چندین باره این امواج، شنوایی شناس پاسخ ها را تجزیه و تحلیل کرده و در مورد وضعیت شنوایی و عملکردی اعصاب مربوطه، اظهار نظر میکند. بسته به نتایج این تست، ممکن است پیشنهاد تست های تشخیصی دیگری همچون ASSR, ECoG, OAE, VNG یا MRI داده شود تا پاتولوژی مربوطه به دقت، شناسایی گردد.
در کودکان و نوزادان، تکرار ABR طی چند جلسه برای تخمین دقیق وضعیت شنوایی، در کنار آزمون های رفتاری، قابل توصیه است.

تست ABR از چه سنی قابل اجرا است؟

تست ABR از بدو تولد در نوزادان قابل اجرا است و تا سنین کهنسالی نیز، قابلیت ثبت و تفسیر توسط شنوایی شناس با تبحر لازم در حوزه الکتروفیزیولوژی شنوایی را دارد.
این آزمون برای بیمار، بسیار ساده و بدون درد و بدون صرف وقت یا صرف هزینه زیاد خواهد بود و با تعیین نوبت قبلی، قابل اجرا در کلینیک شنوایی می باشد.
علاوه بر تخمین حساسیت شنوایی، است ABR در تشخیص نوروپاتی شنوایی و تومور اکوستیک و اختلالات عصب شناسی مرتبط با دستگاه شنوایی نیز کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.