خشکی گوش

خشکی گوش

خشکی گوش یا خشکی پوست گوش در قسمت لاله گوش یا مجرای گوش خارجی، معمولا به صورت پوسته پوسته شدن یا خارش زیاد گوش، خود را نشان می‌دهد.
خشکی پوست یک علامت است که با بررسی متخصصان گوش و حلق و بینی یا متخصصان پوست، علت زمینه ای آن قابل شناسایی و در بسیاری از موارد نیز قابل درمان است.

بیماری لابیرنتیت

علت خارش گوش چیست؟

یکی از شایع ترین علل رخداد خشکی گوش، دستکاری‌های مکرر لاله و مجرای گوش، شستن زیاد از حد آن، استفاده از گوش پاک کن و حذف لایه چربی و محافظت کننده روی پوست این بخش، به هر شکلی می باشد.
پس اولین راهکار برای حذف خارش گوش، با هر علت زمینه ای، عدم دستکاری مکرر گوش ها و عدم استفاده از گوش پاک کن است.
گاهی اوقات نیز خشکی پوست، علامتی از عفونت های قارچی گوش است که بعد از معاینه، باید تحت دارو درمانی‌های متناسب قرار گرفته و باز هم شرط حیاتی برای بهبود هر چه سریع تر، عدم دستکاری و نخاراندن گوش و پیشگیری از ایجاد محیطی مرطوب برای باکتری ها و قارچ ها است.

در بسیاری از موارد نیز، خشکی گوش و خارش گوش، یک واکنش آلرژیک و نشان دهنده حساسیت پوستی به یک عامل محرک خارجی یا داخلی (در موارد بیماری های خود ایمنی مثل پسوریازیس) است.

برای آشنایی با باروتروما گوش اینجا کلیک کنید.

آیا شامپو یا صابون مورد استفاده ما، میتواند باعث ایجاد خشکی و خارش گوش شود؟

عوامل محرک خارجی که میتوانند باعث بروز خارش گوش و خشکی در گوش و پوست لاله و مجرا شوند، صابون‌ها و شامپوهای مورد استفاده هر فرد، هندزفری ها، مراقب های گوش، قالب‌های شنا یا حتی قالب های سمعک ها می توانند باشند به همین دلیل گاهی تعویض شامپو با صابون مورد استفاده، باعث رفع مشکل خارش گوش می گردد. در مورد سمعک های داخل گوشی و قالب سمعک های پشت گوشی نیز، شیوع این واکنش آلرژیک با توجه به متریال مورد استفاده در این پروتوزها، بسیار کم است و گاهی محدود به چند روز اول استفاده میگردد و بعد از آن، مشکلی برای کاربر، ایجاد نخواهد کرد.
جرم گوش یا وکس گوش یا همان سرومن گوش، علاوه بر نقش محافظتی که در مجرای گوش ایفا میکند، باعث چرب و مرطوب نگه داشتن پوست گوش شده و از خارش و خشکی گوش نیز پیشگیری می کند.
پزشک با انجام معاینات و تاریخچه گیری و بررسی علایم همراه و مشاهده واکنش های پوستی در بخش های دیگر سر و بدن، علت احتمالی خشکی و خارش گوش را تشخیص داده و سپس انواع داروهای متناسب با هر اختلال، شامل استروئیدها یا آنتی بیوتیک ها یا پمادهای مرطوب کننده و قطره های گوشی لازم را تجویز و موجب رفع این علامت آزار دهنده میگردد.
عدم بررسی و درمان این مشکل میتواند باعث مشکلات ثانویه ای مثل آسیب به پوست گو و عفونت و اوتیت گوش خارجی، آسیب به پرده گوش و کم شنوایی و اوتیت های گوش میانی یا تجمع پوسته ریزی ها و ایجاد سرومن ایمپکت شده و بروز کن شنوایی یا وزوز گوش گردد.
بنابراین این علامت را جدی گرفته و با مراجعه به موقع، جلوی عوارض احتمالی آتی را بگیرید.

2 دیدگاه برای “خشکی گوش

  1. حس طاهری گفته:

    باسلام. متاسفانه مدت سه سال هست که پی به وز وز بردم. شنوایی من فوق‌العاده طبق گفته های متخصص گوش منجمله دکتر سعید محمودیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.