سایز سمعک

سایز سمعک

شاید اسامی سمعک های داخل گوشی ، نامرئی یا سمعک پشت گوشی را شنیده باشید. این سایز ها، چه تفاوت هایی با هم دارند؟

در واقع، شنوایی شناسان به عنوان متخصصان حوزه سمعک و وسایل کمک شنیداری، بسته به عنوان متعددی چون میزان کاهش شنوایی، نوع کاهش شنوایی، سایز گوش بیمار، سن فرد و … سایز مناسب سمعک برای هر کاربر سمعک را انتخاب می کنند.

سمعک های ظریف تر داخل گوشی یا به اصطلاح نامرئی، برای کم شنوایی های متوسط تا شدید و افرادی که مجرای گوش قطورتری داشته باشند، مناسب هستند و افراد سالمندی که مهارت های دستی لازم برای نگهداری و تمیز کردن این سمعک ها را نداشته باشند، کاندید مناسبی برای استفاده از سمعک های پشت گوشی خواهند بود.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

سایز دیگری از سمعک ها که در چند ساله اخیر ، بسیار مورد توجه متخصصان و کاربران واقع شده است، سمعک های ظریف پشت گوشی با عنوان “ریسیور داخل مجرا” هستند که کاملا در پشت لاله گوش کاربر، مخفی شده بایستی ظریف به داخل گوش استفاده کنندگان راه دارد. این مدل سمعک ها عموم کاهش شنوایی ها از ملایم تا عمیق را پوشش می دهند و با مشورت شنوایی شناسی، قابل استفاده خواهند بود .

نکته مهم در انتخاب سایز سمعک، توجه به تمامی عوامل مربوط به میزان، نوع و شکل کاهش شنوایی و همچنین توجه به نیاز های شنیداری و زیبایی شناختی کاربران سمعک است.

انواع سایز سمعک 

Size سایز
IIC سمعک نامرئی
CiC/ITC/ITE سمعک های داخل گوشی
BTE/mini BTE سمعک پشت گوشی
Body worn سمعک جیبی
RIC/ RIE سمعک ریسیور داخل مجرا

 

 

 

 

 

سمعک های داخل گوشی یا سمعک های نامرئی و سمعک های کاملاً داخل مجرایی

مبتلایان به کم شنوایی بسیار علاقه مند به استفاده از سمعک های داخل گوشی یا سمعک های نامرئی و سمعک های کاملاً داخل مجرایی هستند. این سمعک های اصطلاحاً نامرئی، کاملاً در عمق مجرا و کانال گوش قرار گرفته و تقویت صوتی مورد نیاز کاربران را بدون دیده شدن سمعک، برای آنها فراهم می آورد و تلاش دارد تا نیازهای زیبایی شناختی کاربران سمعک را برآورده سازد اما در عین ظاهر کوچک، محدودیت هایی را نیز به همراه دارد که کاربرد آن را برای همه افراد، غیر ممکن می سازد.

سمعک های نامرئی را با توجه به قالب گرفته شده از گوش هر فرد، به صورت ویژه برای همان فرد و فقط همان گوش می سازند تا سمعک نامرئی در کوچکترین و راحت ترین وضعیت برای هر کاربر ساخته شود لذا سمعک گوش راست و چپ هر فرد نیز متفاوت بوده و قابل جانشینی به جای یکدیگر نخواهد بود. در کلینیک شنوایی شناسی شهر سمعک، قالب گیری سمعک های نامرئی را شنوایی شناس ماهر انجام داده و سپس پوسته متناسب با قالب ارسالی در لابراتوار ساخته می شود. بسیاری از تکنولوژی های پیشرفته در حوزه کاهش نویز محیطی و بهبود درک گفتار، تا حد امکان در سایز بسیار کوچک سمعک های نامرئی گنجانده شده است. استفاده از سمعک های نامرئی، علیرغم کاربرد باتری های بسیار کوچک با طول عمر کوتاه، اما برای افرادیکه سایز و مشخص نبودن سمعک از لحاظ زیبایی شناسی برایشان اهمیت دارد، میتواند در زمره بهترین گزینه ها باشد. شنوایی شناسان نحوه نگهداری و تمیز کردن این سمعک ها را به کاربران آموزش می دهند. نکته مهم دیگر در انتخاب سمعک نامرئی یا داخل گوشی، توجه به میزان کم شنوایی و قدرت مورد نیاز برای هر کاربر است. این سمعک ها در مقایسه با سمعک های پشت گوشی، عموماً قدرت کمتری دارند اما این اصل، بسته به برند سمعک و ویژگی های آن، تا حدودی متغیر است و شنوایی شناس شما، براساس نتایج آزمایش ادیومتری به شما خواهد گفت که آیا کاندید استفاده از این سایز سمعک هستید یا خیر.

سمعک های داخل گوشی یا سمعک های نامرئی و سمعک های کاملاً داخل مجراییسمعک های پشت گوشی یا BTE

سمعک های سایز پشت گوشی که دارای دو بخش هستند، یکی قطعه اصلی و پردازشگر سمعک به همراه رسیور یا بلندگو و گیرنده یا میکروفون آن که با عنوان کلی سمعک، در پشت باله گوش کاربر سمعک قرار می‌گیرد و بخش دوم یا قالب گوش که  در داخل مجرای گوش کاربران سمعک تعبیه می گردد.

هر دو بخش پشت گوشی و قالب داخل گوشی در این سمعک ها می تواند دارای سایزهای متعددی باشد. شنوایی شناسان بسته به میزان کم شنوایی و شکل کم شنوایی هر فرد و با معاینه دقیق مجرا و لاله گوش هر کاربر، مناسب ترین سایز را برای هر فرد تجویز می کنند.

به طور کلی در هر برندی، هرچه قدرت سمعک بیشتر باشد سایز سمعک پشت گوشی آن برند نیز بزرگتر بوده و بلندگوهای بزرگتر و قدرت بالاتر و در نتیجه سایز باتری بزرگتری را نیز به همراه خواهد داشت.

بنابراین امروزه، سمعک های بزرگ پشت گوشی تنها برای کم شنوای های شدید تا عمیق مادرزادی یا اکتسابی در کودکان و بزرگسالان، تجویز می شود و عموم کاربران، شانس استفاده از سمعک هایی با سایز کوچکتر را نیز خواهند داشت.

نکته مهم دیگر، اینکه با پیشرفت تکنولوژی در دنیاس سمعک، حتی سایز سمعک های بسیار قوی پشت گوشی نیز رو به کوچک تر شدن گذاشته است تا هم زیبایی و راحتی بیشتری را برای کاربران به دنبال داشته باشد و هم از مزایای طبیعی مجرا و لاله گوش در روند تقویت و چهت یابی صوتی، بتوان استفاده کرد.

سمعک های پشت گوشی یا BTE

سمعک های ظریف پشت گوشی یا رسیور در مجرا (RIE)

این سایز سمعک که به روز ترین و مورد استقبال ترین سایز سمعک در طول چند سال گذشته در میان کاربران و متخصصان سمعک بوده است نیز شامل بخش کوچکی در پشت باله گوش و بخش ظریف دیگری به نام رسیور در داخل مجرای گوش است که از طریق سیمی بسیار نازک و بی رنگ به یکدیگر وصل می شوند.

قرار گیری بخش رسیور یا بلندگو سنمعک در داخل مجرای گوش، نه تنها باعث کوپکتر شدن سایز سمعک قرار گرفته در پشت گوش شده است بلکه مزایای شنوایی متعددی را نیز برای کاربران سمعک به همراه داشته است.

احتمال رخداد فیدبک یا سوت سمعک در این سایز از سمعک ها به شدت کاهش یافته است و با توجه به نزدیکی رسیور یا بلندگو سمعک به پرده گوش، راحتی و بلندی شنوایی بیشتری هم در اختیار کم شنوایان قرار داده شده است.

این سایز سمعک، خود دارای رنجی از اندازه ها در برندهای مختلف می باشد و می توان انواع میزان کم شنوایی از بسیار خفیف تا کم شنوایی شدید رو به عمیق را پوشش دهد و تنها در مورد سمعک  های سوپرپاور، همچنان نیاز به استفاده از سمعک های بسیار قوی و اندکی بزرگتر پشت گوشی هست.

این سایز از سمعک برای الگوهای خاصی از کم شنوایی که در آن فرد کم شنوا دارای شنوایی بهتر در برخی فرکانس ها و ضعف بارز شنوایی در بخش دیگری از فرکانس ها است نیز بسیار مفید و کاربردی است.

البته در تجویز و کاربرد این سمعک های ظریف، توانایی و مهارت های دستی کاربران و سایز مجرای گوش و … نیز بسیار مهم هستند و شنوایی شناسان بهترین گزینه را رای هر فرد، پیشنهاد می کنند. 

سمعک های ظریف پشت گوشی یا رسیور در مجرا (RIE)

سمعک های جیبی

این سمعک ها که در حال حاضر، ساخت و کاربرد چندانی ندارند یکی از بزرگترین سایز سمعک ها را تشکیل میداده اند که اینک چندان کاربرد و تجویزی در بین متخصصان شنوایی شناسی حوزه سمعک و کاربران سمعک ندارند. این سایز سمعک عملا در تاریخچه سمعک و تحولات آن در طول تاریخ قرار گرفته است و مگر در موارد بسیار خاص، احتمال تجویز بسیار پایین تری را نسبت به دیگر سایزهای سمعک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.