تومور اکوستیک و سرطان گوش

سرطان گوش

گرچه گوش خارجی و میانی نیز مثل سایر قسمت های بدن می‌توانند مبتلا به انواع سرطان های پوست و تومورهای عروقی گردد اما مهمترین سرطان یا تومور مربوط به دستگاه شنوایی و تعادل، تومور اکوستیک یا وستیبولار شوانوما نام دارد که توموری خوش خیم است و معمولا از بخش دهلیزی یا تعادلی عصب گوش، شروع به رشد می‌کند.
تومور اکوستیک که گاهی در عموم به نام سرطان گوش شناخته می‌شود، به علت رشد بسیار تدریجی و خطر دست اندازی بسیار پایینی که دارد، توموری خوش خیم شناخته میشود اما تشخیص زود هنگام آن، بسیار اهمیت دارد.

علایم سرطان گوش و تومور اکوستیک

در صورتی که فرد با علایمی مثل کم شنوایی یک طرفه یا صدای سوت و وزوز گوش یک طرفه یا سرگیجه و عدم تعادل بدون علت شناخته شده و مشخصی از سوی متخصص ویزیت شود، برای بررسی احتمال هر نوع درگیری در عصب شنوایی و تعادل، درخواست MRI و تصویر برداری برایشان صورت می‌گیرد تا بتوان علت زمینه ای احتمالی را به درستی تشخیص داده و به موقع، درمان کرد.
مراجعه فوری به متخصصین گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب و شنوایی شناسان در صورت رخداد شنوایی یکطرفه، وزوز یکطرفه یا مشکلات تعادلی، بسیار حائز اهمیت است.
شیوع نرومای اکوستیک یا شوانومای وستیبولار که تومور ناشی از بخش تعادلی-دهلیزی عصب هشتم هست، ۱ در هر ۱۰۰/۰۰۰ مورد است و گرچه شیوع پایینی دارد اما بررسی و شناخت به موقع آن برای کسب بهترین نتایج به دنبال عمل و درمان، بسیار مهم است.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

سرطان گوش خارجی و میانی

سرطان های دیگر گوش که عموما شامل رشد نا‌به‌جای سلول های پوستی یا استخوانی در گوش خارجی و گوش میانی می‌شوند، نادر هستند اما می‌توانند با علایمی مثل ترشحات عفونی یا ترشخات خونی، درد گوش، کم شنوایی یا وزوز گوش همراه باشند و بررسی های گوش و حلق و بینی همراه با تست های شنوایی و تصویربرداری های لازم، در شناسایی و درمان این دست از سرطان های گوش خارجی و گوش میانی، بسیار مهم است.
علت دقیق سرطان های گوش، شناخته شده نیستند ولی برخی علل سرطان گوش، شامل سابقه مثبت خانوادگی برای انواع سرطان ها، عفونت های مکرر گوش، مشکلات پوستی درمان نشده و ویژگی های فردی-ژنتیکی هستند. درمان سرطان گوش نیز بسته به محل آسیب و نوع سرطان و علایم آن، متفاوت بوده و میتواند شامل بررسی دوره ای یا درمان دارویی یا عمل جراحی و … تحت نظر متخصصان مربوطه باشد.

1 دیدگاه برای “تومور اکوستیک و سرطان گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.