نحوه قرارگیری سمعک شارژی

سمعک های شارژی عموماً در برندهای مختلف سمعک، در سایزهای RIC و BTE یا پشت گوشی طراحی شده اند اما اخیراً بعضی از سمعک هایی که روانه بازار جهانی سمعک شده اند حتی در سایزهای داخل گوشی نیز دارای قابلیت شارژ شدن هستند. بنابراین جایگاه قرارگیری سمعک های شارژی عموماً در پشت لاله گوش است اما برخی انواع قابل جایگذاری در داخل مجرای گوش نیز هستند.

انواع سمعک شارژی

سمعک های شارژی در سایزهای  پشت گوشی و داخل گوشی و ظریف RIC ارائه می شوند. دسته بندی دیگر سمعک های شارژی مرتبط با تکنولوژی شارژ باتری آنهاست که می تواند NiMH یا Li-Ion باشد. در حال حاضر، شایع ترین نوع سمعک های شارژی سمعک های با تکنولوژی لیتیوم-یون هستند که در ساختار سمعک تعبیه شده و مانند گوشی های تلفن همراه، فقط کافیست هر شب شارژ شوند تا برای کاربرد روزانه، مهیا باشند.

 >> برندهای دارای محصول مشابه <<

درباره سمعک شارژی:

سمعک ها به صورت مرسوم برای تامین انرژی لازم قطعات خود در دریافت، تقویت و پردازش صوت، از باتری های مخصوص سمعک در سایزهای مختلف استفاده می کنند. در دهه اخیر سمعک های شارژی با قابلیت استفاده از باتری های شارژی یا باتری های لیتیوم-یون تعبیه شده در سمعک، ارائه شده اند که دیگر نیازی به تعویض باتری ندارند و با ۳ تا ۶ ساعت شارژ شدن، قابلیت استفاده برای ۲۴ ساعت را برای کاربران خود مهیا می سازند. استفاده از سمعک های شارژی همراه با شارژرهای مخصوص خود، برای برخی افراد، قابل توصیه است.

نحوه قرارگیری سمعک شارژی:

سمعک های شارژی عموماً در برندهای مختلف سمعک، در سایزهای RIC و BTE یا پشت گوشی طراحی شده اند اما اخیراً بعضی از سمعک هایی که روانه بازار جهانی سمعک شده اند حتی در سایزهای داخل گوشی نیز دارای قابلیت شارژ شدن هستند. بنابراین جایگاه قرارگیری سمعک های شارژی عموماً در پشت لاله گوش است اما برخی انواع قابل جایگذاری در داخل مجرای گوش نیز هستند.

سمعک شارژی

مزایای سمعک شارژی:

عدم نیاز به تعویض مداوم باتری و عدم لزوم هزینه کرد برای باتری سمعک از جمله مزایای سمعک های شارژی است. کمک به حفظ محیط زیست با کاهش مصرف میزان باتری در مقیاس جهانی نیز یکی دیگر از مزایای سمعک های شارژی است. علیرغم مزایای بارز سمعک های شارژی باید به سایز اندکی بزرگتر آنها در عموم برندها و لزوم تهیه شارژر هم توجه داشت و در انتخاب نهایی نیز با توجه به سبک زندگی کاربر سمعک، انتخاب نهایی را داشت.

انواع سمعک شارژی:

سمعک های شارژی در سایزهای پشت گوشی و داخل گوشی و ظریف RIC ارائه می شوند. دسته بندی دیگر سمعک های شارژی مرتبط با تکنولوژی شارژ باتری آنهاست که می تواند NiMH یا Li-Ion باشد. در حال حاضر، شایع ترین نوع سمعک های شارژی سمعک های با تکنولوژی لیتیوم-یون هستند که در ساختار سمعک تعبیه شده و مانند گوشی های تلفن همراه، فقط کافیست هر شب شارژ شوند تا برای کاربرد روزانه، مهیا باشند.

سمعک شارژی

ضمانت سمعک شارژی:

سمعک های شارژی هم از قواعد کلی ضمانت سلامت و پایایی کارکرد سمعک ها مستثنی نیستند.این سمعک ها دارای بخش های ظریفی هستند و بسته به سایز تجویزی در معرض جرم و رطوبت گوش یا گردوغبار، باران و … هستند بنابراین باید نکات لازم برای نگهداری سمعک های شارژی و نظافت آنها مدنظر قرار گیرد. گارانتی، وارانتی و ضمانت نامه معتبر از سوی شرکت های تجهیزات پزشکی مرتبط با سمعک ها، برای این قطعات الکترونیکی حساس، بسیار لازم و حیاتی اند و در کلینیک سمعک شهرسمعک برای تمامی سمعک ها، همراه با روند تجویز و تنظیم تخصصی سمعک، در نظر گرفته می شوند تا کاربران بهترین و طولانی ترین کاربرد را از سمعک های خود داشته باشند و نگرانی کمتری بابت هزینه های احتمالی آتی برای تعمیرات سمعک های خود داشته باشند. دستگاه های شارژر سمعک که مانند جعبه های کوچکی هستند که باتری ها درون آنها قرار می گیرند، عموماً شامل گارانتی نمیشوند و هزینه بالایی در مقایسه با پروتز سمعک ندارند.

قیمت سمعک شارژی:

به طور کلی هزینه سمعک های شارژی، بالاتر از سمعک های غیرشارژی معادل خود می باشد و این تفاوت قیمت مربوط به دستگاه شارژر مورد نیاز در این سمعک ها می باشد که به نوعی لزوم هزینه کرد های آتی برای خرید باتری سمعک را محدود می سازد. درباره قیمت سمعک باید بیش از هر چیز به این مهم توجه داشت که عدم جبران کم شنوایی، میتواند عوارض جدی چون مشکلات زبانی و گفتاری در کودکان و مشکلات اجتماعی، انزوا، افسردگی و حتی تسریع زوال عقل و آلزایمر را براساس مطالعات اخیر در بزرگسالان و سالمندان به همراه دارد. پس هزینه سمعک، یک سرمایه گذاری برای  یک زندگی با کیفیت است. در حین مشاوره قبل از تجویز سمعک، شنوایی شناس و کاربر سمعک، با یکدیگر و با در نظر گرفتن تمامی جوانب، بهترین گزینه را انتخاب می کنند.

مدل های مختلف سمعک

>> سوالات متداول <<

آیا امکان بررسی آزمایشی کارایی سمعک وجود دارد؟

کاربران می توانند تحت نظر متخصصین شنوایی شناسی ، بعد از تجویز و تنظیم سمعک خود ، یک ماه به صورت آزمایشی و رایگان از سمعک های بلتون استفاده کنند.

آیا سمعک در گوش سوت می کشد؟

فیدبک یا به اصطلاح صدای سوت سمعک در اثر کاربرد قالب گوش نامناسب یا نزدیک شدن دست یا گوشی تلفن و کلاه و … به سمعک و گاهی نیز در حین صحبت کردن یا غذا خوردن رخ می دهد و باعث شکایت کاربران می گردد ، سمعک های بلتون با استفاده از سیستم فیدبک گیری پیشرفته ، قوی و منحصر به فرد خود ، این مشکل را رفع کرده و احتمال رخداد فیدبک را از بین برده اند.

آیا آب و گرد و غبار سمعک را خراب می کند؟

سمعک های بلتون با کاربرد پوشش مخصوص نانو در پوسته ذخارجی و قطعات داخلی سمعک ، در برابر آب ، گرد و غبار ، جرم گوش ، رطوبت و … مقاوم اند. کاربرد پوشش نانو در سمعک های بلتون ، باعث کاهش خرابی سمعک ها و افزایش طول عمر و دوام بیشتر آنها می گردد.

آیا سمعک هوشمند/وایرلس به درک گفتار بهتر در محیط های شلوغ کمک می کند؟

سمعک های هوشمند/وایرلس با کاربرد الگوریتم های شناسایی سیگنالهای گفتاری و استفاده از میکروفن های با قابلیت تاکید بر دریافت سیگنالهای گفتاری ، همچنین با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته وضوح ساز گفتار، ایجاد کننده مهارت مکان یابی و شنوایی سه بعدی ( به ویژه در کاربرد دو گوشی سمعک ها ) ، موفقیت قابل توجهی در راستای بهبود درک گفتار کاربران در محیط های پر سر و صدا داشته است.

آیا امکان اتصال سمعک به تلفن همراه هوشمند وجود دارد؟

سمعک های بی سیم بلتون امکان ارتباط مستقیم با دستگاه های صوتی و تلفن های همراه هوشمند را دارند

آیا یک سمعک کافیست یا هر دو گوش باید سمعک استفاده کنند؟

بسیاری از مهارت های شنوایی مانند مکان یابی، درک گفتار در محیط های شلوغ، افزایش وضوح گفتار، شنوایی سه بعدی و … نیازمند شنوایی دوگوشی و فعال بودن ورودی هر دو گوش به مراکز پردازش شنوایی است. لذا توصیه می گردد در عموم موارد به ویژه کاهش شنوایی های دوطرفه در کودکان و برخی سالمندان، بسته به صلاحدید متخصص شنوایی شناس، هر دو گوش از سمعک استفاده کنند. در سمعک های وایرلس بلتون، ارتباط بی سیم و دوگوشی سمعک ها، موجب افزایش راحتی شنوایی و درک بهتر گفتار در تمامی موقعیت ها می گردد.