نحوه قرارگیری سمعک هوشمند

سمعک های داخل گوشی و سمعک های نامرئی، عموماً بر اساس قالب گوش هر فرد که نشانگر تمامی ویژگی های منحصر به فرد ساختار گوش همان فرد است ساخته می شود. بسته به میزان کاهش شنوایی و شکل مجرای گوش و سن کاربر سمعک و … اندازه نهایی و عمق قرارگیری سمعک، تعیین می گردد. سمعک های نامرئی یا داخل گوشی به راحتی در داخل مجرای گوش کاربر سمعک قرار می گیرند و خود کاربر با استفاده از دستگیره های نامرئی به راحتی آن را در می آورد.

انواع سمعک هوشمند

سمعک های داخل گوشی یا اصطلاحاً نامرئی، کوچکترین نوع سمعک ها از نظر سایز هستند و می توانند به صورت پیش ساخته جهت تجویز فوری و تک جلسه ای یا با قالب گیری از گوش و به صورت انحصاری برای هر فرد و هر گوش، ساخته شود. انواع سمعک های داخل گوشی، که در تمامی آن ها تمام بخش ها و قطعات سمعک در داخل گوش قرار می گیرند، شامل سمعک های ITE یا داخل گوشی،  ITC یا داخل مجرایی،  CIC یا کاملاً داخل مجرایی  , IIC یا نامرئی می شوند که به ترتیب از نظر اندازه کوچک تر و ظریف تر می شوند.

 >> برندهای دارای محصول مشابه <<

درباره سمعک هوشمند:

هوش مصنوعی یکی از مفاهیمی است که در سال های اخیر در علوم پزشکی نیز جایگاه خود را پیدا کرده است. اما منظور از سمعک هوشمند چیست؟ مفهوم هوشمندی با یادگیری الکترونیک در سمعک ها می تواند همزمان یا جدا از یکدیگر باشد. در اصطلاح عمومی، به توانایی تطابق میزان تقویت سمعک ها بسته به سطح شدت سیگنال ورودی، هوشمندی در عملکرد سمعک گویند. در واقع سمعک بسته به تنظیمات انجام شده توسط شنوایی شناس یا ادیولوژیست، میزان تقویت بیشتری برای اصوات آرام و میزان تقویت کمتری برای اصوات بلند در نظر میگیرد تا فرد راحتی شنوایی بیشتر و درک گفتار بهتری را با استفاده از سمعک هوشمند تجربه کند. علاوه بر این ویژگی که با عنوان تراکم در سمعک ها شناخته می شود، تکنولوژی های بسیار دیگری نیز برای بهبود درک گفتار در سمعک ها تعبیه شده اند مانند انتخاب برنامه ای خاص برای هر محیط شنیداری مثلا رستوران و سینما و منزل و خیابان و … .

نحوه قرارگیری سمعک هوشمند:

سمعک های هوشمند در سایزهای مختلف طراحی می شوند. گرچه برخی امکانات در سمعک های با سایز اندکی بزرگتر در دسترس اند اما نیازهای زیبایی شناسی کاربران سمعک نیز همواره مدنظر قرار می گیرد و این سمعک ها می توانند در داخل کانال گوش یا در پشت مجرای گوش قرار بگیرند و دارای سایزها و شکل های مختلفی در حوزه طراحی باشند.

مزایای سمعک هوشمند:

سهولت استفاده برای کاربران یکی از مهمترین مزایای سمعک های هوشمند است و نیاز به دستکاری کاربران سمعک، برای کم یا زیاد کردن صدا یا برای تغییر برنامه یا برای انتخاب برنامه سمعک و … را می کاهد تا هم راحتی بیشتری را مهیا کند و هم گزینه مناسبی برای نوزادان و کودکان و سالمندان باشد.

انواع سمعک هوشمند:

انواع سمعک های هوشمند می توانند قابل تقسیم بندی براساس سایز یا براساس گزینه های پردازشی هوشمند آنها باشد. از نظر سایز، سمعک های هوشمند می توانند در سایز سمعک های نامرئی، سمعک های داخل گوشی، سمعک های ظریف RIC یا سمعک های پشت گوشی قرار داشته باشند. از نظر تکنولوژی نیز می توانند در رده های پایه یا متوسط و یا پیشرفته با سطوح قیمتی متفاوت در برندهای مختلف کمپانی های سازنده سمعک، قرار داشته باشند.

ضمانت سمعک هوشمند:

هوشمند بودن سمعک ها معمولاً همراه با مدارهای پردازشی ظریف تر و بیشتر است. این سمعک ها دارای بخش های ظریفی هستند و بسته به سایز تجویزی در معرض جرم و رطوبت گوش یا گردوغبار، باران و … هستند بنابراین باید نکات لازم برای نگهداری سمعک های دیجیتال و نظافت آنها مدنظر قرار گیرد. گارانتی، وارانتی و ضمانت نامه معتبر از سوی شرکت های تجهیزات پزشکی مرتبط با سمعک ها، برای این قطعات الکترونیکی حساس، بسیار لازم و حیاتی اند و در کلینیک سمعک شهرسمعک برای تمامی سمعک ها، همراه با روند تجویز و تنظیم تخصصی سمعک، در نظر گرفته می شوند تا کاربران بهترین و طولانی ترین کاربرد را از سمعک های خود داشته باشند و نگرانی کمتری بابت هزینه های احتمالی آتی برای تعمیرات سمعک های خود داشته باشند.

قیمت سمعک هوشمند:

به طور کلی هزینه سمعک های هوشمند، بالاتر از سمعک های قدیمی تر هستند اما اینک در سطوح قیمتی متوسط نیز از سوی کمپانی های سازنده سمعک  ارائه شده اند. درباره قیمت سمعک باید بیش از هر چیز به این مهم توجه داشت که عدم جبران کم شنوایی، میتواند عوارض جدی چون مشکلات زبانی و گفتاری در کودکان و مشکلات اجتماعی، انزوا، افسردگی و حتی تسریع زوال عقل و آلزایمر را براساس مطالعات اخیر در بزرگسالان و سالمندان به همراه دارد. پس هزینه سمعک، یک سرمایه گذاری برای  یک زندگی با کیفیت است. با این حال سمعک های دیجیتال در تمامی رنج های قیمتی و توان اقتصادی از سطوح بسیار پایین تا بسیار پیشرفته قابل ارائه باشد. در حین مشاوره قبل از تجویز سمعک، شنوایی شناس و کاربر سمعک، با یکدیگر و با در نظر گرفتن تمامی جوانب، بهترین گزینه را انتخاب می کنند و قیمت سمعک، تنها یکی از گزینه های مورد استفاده در روند انتخاب سمعک مناسب برای هر فرد است و همیشه گران تر بودن به معنای مناسب تر بودن برای آن کاربر نیست.

مدل های مختلف سمعک

>> سوالات متداول <<

آیا امکان بررسی آزمایشی کارایی سمعک وجود دارد؟

کاربران می توانند تحت نظر متخصصین شنوایی شناسی ، بعد از تجویز و تنظیم سمعک خود ، یک ماه به صورت آزمایشی و رایگان از سمعک های بلتون استفاده کنند.

آیا سمعک در گوش سوت می کشد؟

فیدبک یا به اصطلاح صدای سوت سمعک در اثر کاربرد قالب گوش نامناسب یا نزدیک شدن دست یا گوشی تلفن و کلاه و … به سمعک و گاهی نیز در حین صحبت کردن یا غذا خوردن رخ می دهد و باعث شکایت کاربران می گردد ، سمعک های بلتون با استفاده از سیستم فیدبک گیری پیشرفته ، قوی و منحصر به فرد خود ، این مشکل را رفع کرده و احتمال رخداد فیدبک را از بین برده اند.

آیا آب و گرد و غبار سمعک را خراب می کند؟

سمعک های بلتون با کاربرد پوشش مخصوص نانو در پوسته ذخارجی و قطعات داخلی سمعک ، در برابر آب ، گرد و غبار ، جرم گوش ، رطوبت و … مقاوم اند. کاربرد پوشش نانو در سمعک های بلتون ، باعث کاهش خرابی سمعک ها و افزایش طول عمر و دوام بیشتر آنها می گردد.

آیا سمعک هوشمند/وایرلس به درک گفتار بهتر در محیط های شلوغ کمک می کند؟

سمعک های هوشمند/وایرلس با کاربرد الگوریتم های شناسایی سیگنالهای گفتاری و استفاده از میکروفن های با قابلیت تاکید بر دریافت سیگنالهای گفتاری ، همچنین با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته وضوح ساز گفتار، ایجاد کننده مهارت مکان یابی و شنوایی سه بعدی ( به ویژه در کاربرد دو گوشی سمعک ها ) ، موفقیت قابل توجهی در راستای بهبود درک گفتار کاربران در محیط های پر سر و صدا داشته است.

آیا امکان اتصال سمعک به تلفن همراه هوشمند وجود دارد؟

سمعک های بی سیم بلتون امکان ارتباط مستقیم با دستگاه های صوتی و تلفن های همراه هوشمند را دارند

آیا یک سمعک کافیست یا هر دو گوش باید سمعک استفاده کنند؟

بسیاری از مهارت های شنوایی مانند مکان یابی، درک گفتار در محیط های شلوغ، افزایش وضوح گفتار، شنوایی سه بعدی و … نیازمند شنوایی دوگوشی و فعال بودن ورودی هر دو گوش به مراکز پردازش شنوایی است. لذا توصیه می گردد در عموم موارد به ویژه کاهش شنوایی های دوطرفه در کودکان و برخی سالمندان، بسته به صلاحدید متخصص شنوایی شناس، هر دو گوش از سمعک استفاده کنند. در سمعک های وایرلس بلتون، ارتباط بی سیم و دوگوشی سمعک ها، موجب افزایش راحتی شنوایی و درک بهتر گفتار در تمامی موقعیت ها می گردد.