سمعک و انواع سمعک در شهر سمعک

سمعک

آیا میدانید، سمعک چیست؟

چه کسانی باید از سمعک استفاده کنند؟

کدام سایز سمعک مناسب تر است؟

سمعک ها چه تفاوت هایی با هم دارند؟

سمعک مناسب را چه کسی تجویز و تنظیم می کند؟

اینها سئوالات رایج پیرامون کم شنوایی و سمعک هستند. کم شنوایی علل بسیار متفاوتی دارد که می تواند در سنین مختلف از نوزادی (در بدو تولد) تا سالمندی، نمود پیدا کند. براساس منشا کم شنوایی شیوه های درمانی مختلفی برای آن در نظر گرفته میشود. در صورتیکه راهکار دارویی-پزشکی برای رفع مشکلات شنوایی فرد، میسر نباشد یا آسیب در سلول های حساس شنوایی و/یا عصب شنوایی ایجاد شده باشد، یکی از موثرترین راه کارهای توصیه شده در تمام دنیا، استفاده از وسایل کمک شنیداری مانند سمعک های متناسب با نیازهای شنیداری فرد است.

این پروتز پزشکی، سمعک، در واقع  قطعه ی الکترونیکی کوچکی است که با تقویت اصوات محیط برای فرد کم شنوا، امکان شنوایی بهتر را فراهم می سازد. تکنولوژی های  پیشرفته موجود در انواع سمعک دیجیتال، سمعک هوشمند، سمعک وایرلس، سمعک ضد آب و … مانند تکنولوژی جهت داری، سیستم کاهنده ی نویز محیطی، سیستم شناساگر محرک گفتاری و… همگی در راستای بهبود قابلیت درک گفتار و راحتی هرچه بیشتر کاربران سمعک بوده و بسته به مشخصات شنوایی و ویژگی های هرفرد، برای وی انتخاب و تجویز می شود. قیمت سمعک نیز تاحدی وابسته به تکنولوژی های به کار رفته در هر سمعک و شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش این قطعه حساس  و لوازم جانبی پیشرفته و تسهیل کننده ارتباطی همراه با آن است.

از لحاظ اندازه، سمعک ها در سایز های متفاوتی طراحی شده اند که هر سایز برای گروه خاصی مناسب می باشد. سمعک ها در سایزهای پشت گوشی ( قرارگیری سمعک پشت لاله ی گوش)، داخل گوشی ( قرارگیری سمعک داخل کانال گوش)، سمعک های ظریف رسیور داخل گوش (سمعک بسیار ظریفی است که پشت لاله ی گوش پنهان می شود و از طریق تیوب بسیار باریکی با قالب داخل گوش ارتباط می یابد) طراحی شده اند تا نیازهای زیبایی شناختی و شنوایی تمامی افراد را برآورده کند.

گروه های مختلفی کاندید دریافت سمعک هستند، از نوزادان کم شنوا/ناشنوا که تجویز به موقع و تنظیم دقیق سمعک در آنها، بسیار اهمیت دارد تا جوانان، بزرگسالان و سالمندانی که تاخیر در دریافت سمعک مناسب، میتواند عوارضی چون وزوز و اختلالات ارتباطی و اختلالات توجهی و آلزایمر و … در آنها تشدید کند به همین دلیل انجام دوره ای آزمایشات شنوایی از بدو تولد تا سالمندی تحت نظر شنوایی شناس، اهمیت ویژه ای دارد.

سمعک مناسب برای هر فرد، براساس نوع کم شنوایی، میزان کم شنوایی، سن، شغل، سایز مجرای گوش و دیگر عوامل مؤثر، از سوی متخصصین شنوایی شناسی تجویز و طی چندجلسه برای فرد تنظیم می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *