سمعک و انواع سمعک در شهر سمعک

انواع سمعک

همانطور که گفته شد، سمعک ها از لحاظ تکنولوژی، انواع متفاوتی دارند که دائماً در حال پیشرفت در دنیای سمعک هستند و شامل نسل گذشته سمعک ها یعنی سمعک های آنالوگ بوده اند. به دنبال آن با ورود به دنیای دیجیتال و هوش مصنوعی شاهد ورود انواع سمعک های دیجیتال و وایرلس و هوشمند و …. به دنیای کم شنوایان بوده ایم که هرکدام، مزایا و محدودیت‌های خود را داشته و شنوایی شناسان فعال در حوزه سمعک، بسته به نیاز هر مراجع، مناسب ترین گزینه را برای وی انتخاب و تجویز-تنظیم می کنند.

بیماری لابیرنتیت

سمعک های دیجیتال

سمعک های دیجیتال دسته ای از سمعک ها هستند که از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی وارد بازار جهانی سمعک شدند. اصول کارکردی سمعک های دیجیتال بر این اساس است که سمعک های دیجیتال سیگنال ورودی را قبل از اعمال تقویت، دیجیتاله میکنند تا امکان اعمال تغییرات متناسب با کم شنوایی‌های مختلف و برای اصوات ورودی مختلف را داشته باشند. به عبارت دیگر، سیگنال شنوایی آنالوگ معمول در زندگی ما، در سمعک های دیجیتال، ابتدا وارد دنیای عددی و دیجیتال می شوند و سپس تحت تقویت و متناسب سازی برای هر فرد قرار می‌گیرند و سپس در خروجی نهایی سمعک به گوش کاربران، مجدد سیگنال دیجیتالی شده، تبدیل به سیگنال آنالوگ و مرسوم شنوایی میشود تا برای کاربران سمعک، قابل استفاده باشد و در عین حال تمام پردازش های لازم روی آن انجام پذیر باشد.

سمعک های دیجیتال

سمعک های دیجیتال حداقل با سه ویژگی از سمعک های پیشین خود قابل تمایز می باشند:

۱- در سمعک‌های دیجیتالی، سیگنال ورودی، دیجیتالی می‌شود یعنی به صورت گسسته و عددی در میایند.

۲- در سمعک‌های دیجیتالی، از مدار پردازش سیگنال دیجیتالی (تراشه DSP) استفاده می شود.

۳- سمعک‌های دیجیتالی را می‌توان طوری طراحی نمود که تصمیم گیرنده باشند. تمامی این موارد بدین معناست که در سمعک های دیجیتال، امکان تنظیم دقیق تر صدای سمعک بسته به میزان کم شنوایی فرد در فرکانس های مختلف وجود دارد و بسته به شدت و ویژگی های هر صوت ورودی، الگوی پردازشی ویژه ای در نظر گرفته می شود.

بنابراین سمعک دیجیتال نوعی کامپیوتر کوچک قابل حمل است. امروزه سمعک های دیجیتال شایع ترین نوع سمعک های مورد استفاده در سراسر دنیا در کلینیک های شنوایی شناسی هستند که هر روز، پیشرفته تر شده و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند ولی اساس کار تمام این سمعک ها براساس پردازش های دیجیتال است و تفاوت عموماً در الگوریتم های پردازشی  و موارد مشابه است. فراموش نکنیم که دیجیتال شدن سیگنال به عنوان گام نخست برای ورود به دنیای سمعک های وایرلس و هوشمند نیز مورد نیاز است.

مزیت سمعک های دیجیتال

مزیت اصلی سیستم پردازش دیجیتالی سیگنال یا DSP، امکان طراحی و توسعه یک وسیله صرفاً نرم افزاری، در جهت تطبیق با نیازهای فرد کم شنواست. در کل DSP امکان بهبود شیوه های رفع مشکل نویز زمینه و فیدبک یا صدای سوت اضافه در سمعک ها، انعطاف پذیری بیشتر در کنترل پاسخ و مشخصات عملکرد، ثبات عملکرد، قابلیت نمونه گیری سریع، حذف کنترل های مکانیکی و بهبود کنترل فیلترها را در سمعک دیجیتال فراهم می‌نماید تا سمعک‌های دیجیتال اولین گام در راستای ایجاد سمعک های وایرلس و هوشمند پیشرفته امروزی باشند که مزایای بارزی را برای کم شنوایان و کاربران سمعک در هر سن و سالی، به همراه دارند.

اگر چه فواید تئوریک فراوانی برای سمعک های دارای پردازش سیگنال دیجیتالی واقعی برشمرده شده، اما موانع بسیاری برای کاربرد عملی آنها در سمعک دیجیتال وجود دارد که در زیر به برخی ازآنها اشاره شده است:

  1.  نیاز به فضای بزرگ
  2.  عمر کوتاه باتری که ناشی از کاربرد شدت جریان بالاست.
  3.  هزینه بالا برای ساخت قطعات کوچکتر.
  4.  عدم شناخت کافی از نحوه پردازش سیگنال در سیستم شنوایی آسیب دیده.

که مورد نهایی اهمیت به سزائی در راستای شبیه سازی عملکرد طبیعی گوش و دستگاه شنوایی در مبتلایان به کاهش شنوایی دارد.

به هرحال گسترش روزافزون انواع سمعک های دیجیتال نشانگر پیشرفت های صورت گرفته از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری در این حیطه می باشد که هدف نهایی آن  برآوردن هرچه بهتر و بیشتر نیازهای شنیداری افراد دچار اختلال شنوایی است تا نزدیک نرین تجربه به شنوایی هنجار برای این افراد به وجود آید. این نکته هم در کم شنوایی های مادرزادی در کودکان و هم در کم شنوایی های اکتسابی در بزرگسالان و انواع پیرگوشی ها صدق می کند..

کیفیت صدا و هزینه سمعک های دیجیتال نیز بسته به تکنولوژی سخت افزاری و نرم افزاری به کار رفته در این سمعک ها، متفاوت خواهد بود.

سمعک ها دیجیتال از لحاظ سایز، قابل استفاده در کلیه سایزها از داخل گوشی و نامرئی گرفته تا سمعک های پشت گوشی و ..  هستند و متخصصان شنوایی شناسی بسته به میزان، شکل کم شنوایی، مشخصات و ویژگی های آناتومیکی ممکن است چند مورد از سایزهای موجود را که با نیازهای شنیداری و فردی کاربر مطابقت داشته باشد، به وی پیشنهاد می کنند.

سمعک وایرلس

بعد از دیجیتالی شدن سمعک ها و ورود تکنولوژی وایرلس با کاربرد در تلفن های همراه، زندگی کم شنوایان، به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. در این تکنولوژی، اطلاعات از یک فرستنده بدون استفاده از هیچ سیمی، در فضا پخش شده و توسط گیرنده ای مخصوص دریافت می شود و انتقال اطلاعات با کیفیت و سرعت بسیار بالا صورت می پذیرد. دنیای سمعک ها هم از این اصل کلی مستثنی نبوده است. با توجه به اهمیت و مزایای شنوایی دوگوشی، ارتباط وایرلس دو سمعک یک فرد بسیار مفید خواهد بود.

آنچه که یک سمعک را به طور کامل وایرلس میسازد استفاده از تکنولوژی ۲.۴ GHz در سمعک های وایرلس است. سمعک های وایرلس اولیه، نیاز به قطعات واسط برای تبدیل فرکانس های ارتباطی خود با فرکانس مرسوم ارتباطات وایرلس در وسایل مختلف سمعی بصری داشتند که با ورود تکنولوژی ۲.۴ GHz در سمعک های وایرلس، این مشکل نیز رفع گردید.

سمعک وایرلس

در سایر سیستم های به اصطلاح وایرلس موجود که از تکنولوژی ۲.۴ GHz در سمعک های وایرلس امروزی استفاده نمی کنند، در واقع از القای مغناطیسی میدان نزدیک (near field magnetic induction) استفاده میشود و از تله کویل یا آنتن های مینیاتوری خاص درون سمعک ها برای دریافت سیگنال ارسالی از قطعه حدواسط استفاده میشود. در واقع ارتباط بلوتوثی فقط بین قطعه واسط (مبدل گردنی) با دستگاه هایی مثل موبایل و تلفن و تلویزیون و …. برقرار شده و سمعک از طریق مبدل گردنی (در حداکثر فاصله ی ۳ feet) قادر به اتصال غیرمستقیم و با زمان تاخیر غیرقابل اجتناب (به علت نیاز به  مبدل واسط) با دستگاه های صوتی نظیر تلفن و تلویزیون و … هستند.

اما در تکنولوژی ۲.۴ GHz ، با کاربرد آنتن های رادیویی ظریف در داخل سمعک، ارتباط کاملا وایرلس-بلوتوثی، مستقیم و بدون زمان تاخیر با اکسسوری ها و مبدل های دستگاه های صوتی (تلفن و تلویزیون و …)، بدون نیاز به رابط گردنی و تا فاصله ۳۰ feet امکان پذیر شده است. این مزایت بزرگی برای حل مشکل درک گفتار در حضور نویز زمینه ای برای عموم کم شنوایان است.

برخی از مزایای ارتباط وایرلس و کاربرد سمعک وایرلس به ویژه در بستر ۲.۴ GHz به شرح زیر هستند:

-تنظیم بی سیم سمعک ها با راحتی بیشتر برای کاربر سمعک و متخصص شنوایی شناس

-بهبود کیفیت صوت با ارتباط دوگوشی سمعک ها در سمعک وایرلس

-بهبود مکان یابی به واسطه ارتباط وایرلس میکروفون های دو سمعک وایرلس کاربر. مکان یابی صوتی به فرد این امکان را می دهد که محل سیگنال هدف یا گوینده هدف را مشخص کرده و بیشترین میزان بهره و توجه شنوایی را به پردازش سیگنال های او اختصاص داده و در نتیجه درک گفتار در نویز زمینه ای بهتری را تجربه کند.

– ارتباط مستقیم سمعک وایرلس،با سرعت و کیفیت بالای انتقال صوت، با وسایل جانبی کمک شنیداری و دستگاه های صوتی (تلفن و تلویزیون و موبایل،مینی میکروفون و …) که در دنیای امروزی، بسیار مورد نیاز است.

در واقع پروتکل  ۲.۴ GHz جدیدترین تکنولوژی وایرلس است که از فرکانسی خاص استفاده می کند. از طریق باند فرکانسی ۲.۴ GHz ، انتقال سیگنال به سمعک تا چندین متر بدون نیاز به وسیله رابط فراهم می شود. قابلیت اتصال مستقیم با محصولات اندروید و Apple از قبیل iPhone, iPod, iPad از مزیت های این تکنولوژی به شمار می آید که سمعک های پیشرفته در برندهای مختلف، این امکان را در اختیار کاربر میگذارند. برای اطلاع از امکان دسترسی به این مزایا باید نوع سمعک و سیستم عامل مورد استفاده در تلفن همراه شما، تطابق لازم را داشته باشند.

سمعک هوشمند

سمعک های هوشمند یا دارای هوش مصنوعی، قابلیت تشخیص و جداسازی صوت هدف از نویز زمینه ای را با توجه به تفاوت های طیفی این دو سیگنال دارند. با توجه به تجزیه و تحلیل سیگنال ورودی، سمعک های هوشمند قادر به تغییر اتوماتیک وضعیت میکروفون های سمعک هستند و به این ترتیب بیشترین وضوح گفتار را برای کاربران سمعک مهیا می سازد تا فرد بعد از قرارگیری در هر محیطی، بدون نیاز به تغییر دستی برنامه سمعک، بتواند بهترین شنوایی را در آن محیط خاص داشته باشد. هدف استفاده از هوش مصنوعی، کاریرد مدارات پردازشی دیجیتال سمعک ها به منظور بهبود درک شنیداری کاربران در شرایط متفاوت است و یادگیری الکترونیک در این سمعک ها، باعث شناسایی و بهینه سازی شرایط کاربرد برای هر فرد کم شنوا در محیط های معمولی شنوایی ویژه خود او مثلا در کلاس درس یا مغازه یا اداره یا خیابان یا ماشین یا در اتاق های کنفرانس و … می گردد.

سمعک هوشمند

آیا استفاده از سمعک در هر دو گوش، لازم است؟

یکی از سوالات رایج در مراجعان مبتلا به کم شنوایی این است که آیا نیاز به استفاده از سمعک در هر دو گوش را داریم؟

پاسخ این است که درصورتی که در هر دو گوش تان کم شنوایی دارید درین صورت شما با احتمال بسیار بالایی، کاندید دریافت سمعک برای هر دو گوش تان هستید .شنوایی دو گوشی مزایای بسیار زیادی دارد که درین جا به تعدادی از انها اشاره شده است:

*درک بهتر گفتار:

 با گذاشتن دو سمعک به جای یکی، مغز تان بهتر می تواند روی مکالمه ای که می خواهید گوش کنید ، متمرکز شود و از محتوای آن استفاده کند. تحقیقات نشان داده افرادی که بطور روتین در زندگی از دو سمعک استفاده می کنند ,گفتار و مکالمات را خیلی بهتر از افرادی که یک سمعک دارند درک می کنند که کاملا پایه علمی داشته و با اصول کارکردی گوش و مغز در افراد نرمال، همخوانی دارد.

*درک بهتر در گروه ها و محیط های پر سروصدا یا مکالمات چند نفره: وضوح گفتار در موقعیت های سخت شنیداری از طریق گذاشتن دو سمعک افزایش می یابد که علل پایه ای بسیاری از جمله بهبود راحتی شنوایی و بهبود مکان یابی صوتی دارد.

*توانایی بهتر جهت یابی و مکان یابی دقیق منبع صدا: برای مثال در گردهمایی ها و میهمانی ها کمک می کند تا بتوانید تشخیص دهید که فردی که با شما صحبت می کند در کدام جهت قرار دارد.

*کیفیت صدای بهتر: وقتی به سیستم استریو گوش می دهید در واقع از دو بلندگو جهت شنیدن قوی تر و طبیعی تر صدا استفاده می کنید. همین اتفاق هم در شنوایی دو گوشی با سمعک رخ می دهد. می توانید آن را با تجربه استفاده یک گوشی یا دوگوشی از هندزفری مقایسه کنید

*صدای صاف تر: با گذاشتن دو سمعک بطور عموم به صدای کمتری نسبت به یک گوش نیاز دارید تا اصوات را بشنوید.

*وسعت و پهنای بیشتر شنیداری: از طریق شنوایی دو گوشی می توانید اصوات را از فواصل دورتر بشنوید و اصوات آرام تر را نیز بلندتر و راحت تر دریافت کنید.

* فعال ماندن عصب هر دو گوش که در نتیجه از بدتر شدن کم شنوایی در سطح اعصاب، میتواند تا حدی جلوگیری کند و تنبلی یک گوش را باعث نشود. .تحقیقات نشان داده افرادی که در هر دو گوش شان کم شنوایی دارند ولی تنها  از یک سمعک استفاده می کنند, گوشی که تقویت نمی شود توانایی درک  گفتار را تا حد زیادی را از دست می دهد  چون به نوعی یک گوش از دریافت محرکات شنیداری، محروم شده است

 *شنوایی خوشایند و احساس راحتی بیشتر در مواجهه با سروصدای بلند و راحتی بیشتر کم شنوایان کاربر سمعک و در نهایت افزابش رضایتمندی فرد از کاربرد سمعک، از دیگر مزایای کاربرد دوگوشی سمعک های مناسب برای هر فرد است.

مشکل تداخل دو گوشی نیز در تعداد بسیار محدودی از افراد و عموما سالمندان ممکن است وجود داشته باشد که پیش از تجویز سمعک، توسط شنوایی شناس شما، لحاظ خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.