سمعک کودکان

سمعک کودکان

یکی از نکات بسیار مهم در بحث سمعک کودکان که ممکن است با سمعک بزرگسالان، اندکی متفاوت باشد، توجه به معیارهای کاندیداتوری تجویز سمعک در کودکان است که در مقایسه با بزرگسالان در بسیاری از موارد سخت گیرانه تر و جدی تر است. علت این مهم نیز کاملاً بارز است و آن هم چیزی نیست جز اهمیت و ارزیابی شنوایی کودکان در روند رشد و تاثیرات بارز آن بر زبان و گفتار و یادگیری و رشد ذهنی و شناختی کودکان در سنین پایین تر.

کم شنوایی‌ های حداقلی و تجویز سمعک برای کودکان

دسته ای از کم شنوایی ها تحت عنوان کم شنوایی های حداقلی یا کمینه در بحث شنوایی و تجویز سمعک کودکان مطرح است که در آن، پیرامون اهمیت مداخله شنوایی مناسب در کودکانی که کم شنوایی خفیفی دارند یا فقط یک گوششان دچار کم شنوایی شده است یا صرفا کم شنوایی در فرکانس های بالا دارند، مطرح می شود.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

این نوع از کم شنوایی های نامبرده، در بزرگسالان و بعد از طی دوره زبان آموزی، تاثیر جزیی و حداقلی بر توانایی های تحصیلی و شغلی و اجتماعی افراد می گذارد و شنوایی شناسان هم بسته به نیازهای شنوایی هر فرد ممکن است جبران کم شنوایی با وسایل کمک شنیداری را برای آنان تجویز کنند اما در مورد کودکان و پیش از طی کردن دوران زبان آموزی، ماجرا کاملاً متفاوت است و اهمیت توجه به این موضوع، چندین برابر است.

کم شنوایی های یکطرفه یا کم شنوایی های خفیف در کودکان یا کم شنوایی در دریافت فرکانس های خاص (عموما فزکانس های بالا) در کودکان، می تواند  همراه با مشکلاتی در پردازش شنوایی مانند اختلال در درک گفتار در حضور نویز زمینه ای، اختلال در مکان یابی صوتی، اختلال در شنوایی دوگوشی و دایکوتیک، اختلالات زبانی- گفتاری و مشکلات تحصیلی باشد. اما آیا برای پیشگیری از این مشکلات، باید تجویز سمعک کودکان در تمامی این موارد انجام گردد.

طبق نظر دکتر مهنا جوانبخت، دکترای تخصصی شنوایی شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه، راهکار مناسب در این موارد همانطور که در دنیا نیز اثبات شده است، لحاظ کردن توانبخشی شنوایی متناسب برای هر کدام از این کودکان است و روند تجویز سمعک و نوع و تعداد و مدت زمان کاربرد سمعک برای این کودکان باید به صورت کودک به کودک، انتخاب شود و پایش مهارت های شنوایی و گفتاری و اجتماعی این کودکان، نشانگر نیاز یا عدم نیاز به دریافت مداخله شنوایی برای هرکدام خواهد بود و پایش دوره ای این علائم توسط متخصصین مربوطه و تخت نظر شنوایی شناس، منجر به انتخاب بهترین گزینه در بهترین زمان برای هر کودکی خواهد بود.

سمعک کودکان 1

تجویز و تنظیم سمعک کودکان، نیاز به تخصص و مهارت بالایی در تمامی مراحل تشخیص و کاندیداتوری و تجویز و قالب گیری و تنظیم و تایید تنطیم سمعک در کودکان دارد. حتی کم شنوایی های کوتاه مدت و گذرا مانند کم شنوایی های موقتی به دنیال اوتیت های مکرر گوش میانی یا عفونت های گوش میانی را باید جدی گرفت و اقدام به موقع و صحیح را برای جبران به موقع این مشکل که میتواند اثرات سوء بر رشد زبان و گفتار و ارتباط این کودکان در سنین بزرگسالی داشته باشد، در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.