علت سرگیجه و درمان سرگیجه

علت سرگیجه

علت سرگیجه چیست ؟ گوش وظیفه مهم شنیدن و ایجاد و حفظ تعادل در بدن را بر عهده دارد و از سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده است و گوش داخلی از دو عضو حلزون گوش و سیستم دهلیزی (وستیبولار) تشکیل شده است. سیستم دهلیزی، شبکه ای از لوله های تو در تو بوده که مجاری نیم دایره ای نامیده می شوند و در هر گوش سه مجرای نیم‌دایره‌ای وجود دارد. سیستم دهلیزی حرکت فرد را از طریق سلول های حسی خود که بر اثر چرخش یا حرکت دادن سر فعال می‌شود، شناسایی می‌کند. این سیستم حساسیت بالایی به حرکات کم و آرام سر دارد. علاوه بر سیستم دهلیزی گوش، سیستم بینایی و حس عمقی نیز در حفظ تعادل بدن نقش دارند. اگر هر یک از این سیستم ها دچار اختلال شوند، فرد دچار سرگیجه و عدم تعادل خواهد شد.

سرگیجه (Vertigo)

سرگیجه حالتی است که طی آن فرد احساس می‌کند خود یا محیط اطراف او در حرکت یا چرخش است. همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع (Dizziness) <<گیجی یا سبکی سر >> متمایز می کند. در سبکی سر بیمار احساس عدم تعادل می کند اما احساس حرکت وجود ندارد. بیمار عموما اظهار می‌کند که سرم گیج رفت و یا چشمانم سیاهی رفت.

علت سرگیجه

سرگیجه و عدم تعادل میتواند علل بسیار مختلفی از جمله مشکلات مغز و اعصاب، مشکلات قلبی-عروقی، مشکلات بینایی، مشکلات متابولیک و گوارشی و همچنین مشکلات مربوط به دستگاه دهلیزی یا دستگاه تعادلی گوش داشته باشد. از جمله علل اصلی رخداد سرگیجه های واقعی مرتبط با اختلال در سیستم دهلیزی گوش، میتوان به افزایش فشار مایع گوش داخلی یا کمبود ویتامین دی یا ویروسی شدن اعصاب دهلیزی یا ضربات و تصادفات ایجاد کننده آسیب در سیستم دهلیزی یا وستیبولار گوش، اشاره کرد. این علل مختلف سرگیجه باعث بیماری‌های مختلف با علایم تعادلی میگردند که شایع ترین آنها، سرگیجه خوش خیم وضعیتی، منیر، نوریت دهلیزی و لابیرنتیت میباشد.

لابیرنتیت

گاهی سرگیجه به علت التهاب گوش داخلی یا لابیرنتیت اتفاق می‌افتد. این نوع سرگیجه شروع ناگهانی داشته و ممکن است همراه با کاهش شنوایی نیز باشد. شایع ترین علت لابیرنتیت عفونت ویروسی یا باکتریایی گوش داخلی می باشد.

سندرم منیر

نورینوم اکوستیک یک تومور بافت عصبی می‌باشد که می‌تواند با درگیری عصب تعادلی باعث سرگیجه شود. مبتلایان به نورینوم اکوستیک علاوه بر سرگیجه، عموما احساس وزوز گوش و کاهش شنوایی یک طرفه نیز دارند.

سایر علت های سرگیجه

سرگیجه ممکن است ناشی از کاهش جریان خون به قائده جمجمه باشد. خونریزی مخچه با سرگیجه، سردرد، اشکال در راه رفتن و ناتوانی در نگاه کردن به یک سمت مشخص می شود. غالبا علامت اولیه در بیماری ام.اس نیز سرگیجه است که معمولا شروع ناگهانی دارد.

ضربه به سر، آسیب گردن، میگرن و مصرف الکل نیز ممکن است منجر به سرگیجه شود. دیابت می تواند منجر به تصلب شرائین و کاهش جریان خون مغزی شده و این امر باعث سرگیجه می‌شود. لذا کشف علت سرگیجه، نیاز به بررسی‌های همه جانبه از سوی متخصصین این حوزه و انجام ارزیابی های دهلیزی از سوی شنوایی شناسان دارد.

ارزیابی سرگیجه و عدم تعادل

برای بررسی سرگیجه و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وسیبولار آزمون‌های متعددی وجود دارد که از میان آنها می‌توان به آزمون‌های بررسی کننده وضعیت مخچه، آزمون VNG، آزمون VEMP، آزمون دیس هالپایک و آزمون ECochG جهت بررسی بیماری منییر اشاره کرد.

توانبخشی تعادل

چنانچه سرگیجه با دارو درمان نشود، با مانورها و تمرینات توانبخشی قابل درمان است،که این مانورها توسط شنوایی شناس انجام می‌گردد. توانبخشی دهلیزی یکی از ابزارهای مهم مدیریت سرگیجه در اختلالات و بیماری های تعادلی می‌باشد. این فرایند امروزه به صورت فزاینده ای در کلینیک های تخصصی سرگیجه انجام می‌گردد. تمرین های توانبخشی وستیبولار می تواند توسط خود بیمار در منزل انجام شود که این کار از طریق تمرین های هدف دار متمرکز بر رفلکس های اصلی وستیبولار انجام می گردد.

12 دیدگاه برای “علت سرگیجه و درمان سرگیجه

 1. محمدزمانی گفته:

  وقتی خوابیده ام در حاات طاق باز ناگهان چرخش عجیبی را حس میکنم که اگر فورا تغییر حالت ندهم حالت اسفراق میگیر

  • شهر سمعک گفته:

   با سلام
   احتمال رخداد سرگیجه های خوش خیم وضعیتی وجود دارد. بهتر است در اولین فرصت برای معاینه و بررسی دقیق و انجام مانورهای درمانی مرتبط با این نوع سرگیجه، مراجعه کنید.
   شماره تلفن : ۳۰-۲۲۷۶۳۵۲۹
   شماره واتساپ: ۰۹۳۵۴۰۳۳۲۵۹

 2. کایا گفته:

  سلام، دیروز صبح بعد از بیدار شدن متوجه شدم که دچار سبکی سر و عدم تعادل هستم بطوری که کل خانه دور سرم میچرخد. امروز روز دوم هست و احساس استفراغ نیز کم کم پیدا شده. حالت ایستاده و نشسته و خوابیده همان احساس سرگیجه پابرجاست. لطفا راهنمایی کنید

  • شهر سمعک گفته:

   سلام
   با توجه به اینکه سرگیجه دلایل بسیار مختلفی دارد و سرگیجه های دورانی و چرخشی، عموما علل گوشی دارند بهتر است در اولین فرصت جهت بررسی های پزشکی و تست های تعادلی به کلینیک های گوش و سرگیجه مراجعه کنید تا درمان متناسب را دریافت کنید. تا زمان مراجعه نیز برای کاهش علائم، از حرکات سریع و شدید و ناگهانی سر اجتناب کنید.
   کلینیک شنوایی و سرگیجه
   (تلفن و واتساپ):
   ۰۹۳۵۴۰۳۳۲۵۹

 3. علی راد گفته:

  با سلام خسته نباشید
  من چند مدتیه قرصهای ضد افسردگی مصرف میکنم همراه با قرصهای گوارش .دوکسپین،مترونیدازول. مبورین
  الان چند روزیه زبونم انگار داره می‌سوزه فکم خیلی درد میکنه این امر باعث شده سرگیجه پیدا کنم هنگام نگا کردن وسرمو چرخوندن تعادلم ندارم بعضی وقتا
  آیا از عوارض قرصهاس یا چیزه دیگس .لطف میکنین نظرتونو بگین

  • شهر سمعک گفته:

   سلام
   برای تعیین علت سرگیجه ها، نیاز به ویزیت و انجام تست سرگیجه است.
   نوبتدهی و مشاوره واتساپی:
   ۰۹۳۵۴۰۳۳۲۵۹

 4. فاطمه نصیری گفته:

  سلام،من ۳هفته پیش از مسافرت برگشتم و از همون ساعتی که رسیدم احساس سرگیجه و حرکت داشتم به دکتر‌عمومی مراجعه کردم و ایشون قرص بتاهیستین تجویز کردن کمی بهتر شد ولی چند روز بعدش حالم بد شد و تا یک هفته سمت چپ بدنم تعادل نداشت نوار گوش انجام دادم و گفتن که شنواییم مشکلی نداره و پرده‌گوشم سالمه.آزمایش خونم هم که مربوط به کم‌خونی و آهن بود مشکلی نداشت.ام‌آر‌آی مغزم هم گفتن که مشکلی نداره ولی برای عدم تعادلم قرص پروپرانولول و نورتریپتیلین دادن بهم.۳نوبت این قرص‌هارو مصرف کردم ولی قطعشون کردم چون احساس گیجی و بیحالی شدید داشتم.از روزی که قطعشون کردم احساس میکنم که از گوش‌هام صدای ضربان میشنوم و بیناییمم دچار اختلال شده نمیتونم تمرکز کنم و جاهای دور رو خوب ببینم وقتی سرمو پایین میگیرم راحت‌ترم.در ضمن وقتی مسافرت بودم سرماخوردگی گرفتم به همراه گلودرد.توی راه،داخل ماشین هم به مدت چند ساعت پنجره باز بود و بهم باد میخورد همچنین گوش‌هامم گرفته بود.میشه راهنمایی کنید که این مشکلم ربطی به عفونت یا اختلالات مربوط به گوش داره یا نه؟ممنون.

  • شهر سمعک گفته:

   سلام
   بله. امکان دارد که بخشهای تعادلی گوش داخلی درگیر شده باشد.
   حتما ویزیت و انجام بررسی های سرگیجه و تعادل را در کلینیک های سرگیجه داشته باشید تا درمان یا توانبخشی متناسب با مشکلتان را سریع تر دریافت کنید.
   دریافت نوبت آنلاین یا حضوری؛
   شماره تلفن : ۳۰-۲۲۷۶۳۵۲۹
   شماره واتساپ و تلفن: ۰۹۳۵۴۰۳۳۲۵۹

 5. نسترن گفته:

  سلام من یه ۵ روزیه احساس و حالت سرگیجه دارم اما چیزی نمیچرخه ولی یه طوری میبینم حتی منگم وقتی دراز میکشم خوب میشم اما وقتی بلند میشم و راه میرم باز این حالت شروع میشه جوری که حتی وقتی راه میرم تعادلمو از دست میدم مشکل از چی میتونه باشه؟

  • شهر سمعک گفته:

   سلام
   نیاز به بررسی کلی وجود دارد.
   نوسانات فشار خون، کم خونی، فقر آهن، مشکلات عصبی همراه و در نهایت بررسی سیستم تعادلی گوش باید در این موارد انجام شود تا علت دقیق و درمان مناسب، صورت پذیرد.
   جهت مشاوره تخصصی آنلاین یا حضوری، با شماره های زیر در تماس باشید:
   شماره تلفن : ۳۰-۲۲۷۶۳۵۲۹
   شماره واتساپ: ۰۹۳۵۴۰۳۳۲۵۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.