علائم و درمان هایپراکوزیس و میسوفونیا

میسوفونیا

میسوفونیا و هایپراکوزیس چیست؟

چرا تحمل برخی اصوات برای ما دشوار است؟

آیا شنوایی این افراد، بسیار تیز است یا این ها علائمی از یک اختلال شنوایی هستند؟

بیش شنوایی یا هایپراکوزیس به معنای عدم تحمل شنیدن اصواتی با شدت “متوسط” یا “بلند اما قابل تحمل” برای جمعیت عمومی است.

این علامت برای بسیاری از مبتلایان، موجب آزاردهندگی بالا شده و گاهی موجب مشکلات جدی در زندگی روزمره و شغلی مبتلایان به این اختلال می شود.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

هایپراکوزیس چیست؟

هایپراکوزیس یا بیش شنوی همواره به معنای تیز بودن شنوایی یا آستانه های شنوایی بهتر از میانگین شنوایی هنجار، نیست. در بسیاری از موارد، این علامت نشان دهنده اختلالی در محدوده پویا شنوایی است. محدوده پویای شنوایی به معنای فاصله بین حداقل صدای قابل شنیدن و حداکثر صدای قابل تحمل برای هر فرد است و در موارد بیش شنوی یا هایپراکوزیس، میزان حداکثر صدای قابل تحمل برای فرد، کاهش می یابد.

بیماری های دیگری به جز هایپراکوزیس نیز، در دسته اختلالات با کاهش سطح تحمل صوتی وجود دارند. از مهمترین آن ها می توان به مبتلایان به رکروتمنت در کم شنوایی های حسی یا حلزونی اشاره کرد که نه تنها در شننیدن اصوات آرام مشکل دارند بلکه به علت آسیب وارده به سلول های مویی شنواییشان قادر به تحمل اصوات بلندتر از متوسط نیز نبوده و ناگهان از بلندی صدا شکایت می کنند در حالیکه صدای اندکی آرام تر را نیز نمی شنوند! این مشکل در بسیاری از موارد پیرگوشی، ملاحظه می شود،  علاوه بر رکروتمنت و هایپراکوزیس، میتوان به فونوفوبیا یا ترس از صدا و میسوفونیا (میزوفونیا یا صدابیزاری) نیز اشاره کرد که متخصصان علوم اعصاب شنوایی،  بسته به معاینات و تاریخچه گیری دقیق و علائم و نتایج ارزیابی های هر فرد، تشخیص افتراقی بین این اختلالات را انجام داده و در کنار سایر متخصصان عضو تیم مشکلات شنوایی-روانشناختی، راهکارهای درمانی یا توانبخشی لازم را برای این افراد، لحاظ می کنند. گاهی این علائم در کودکان مبتلا به اتیسم یا در خودماندگی و کودکان مبتلا به اختلالات پردازش شنوایی مرکزی دیده میشود.

علائم میسوفونیا

میسوفونیا عموماً به صورت کاهش تحمل دریافت اصواتی خاص خود را نشان میدهد و این مشکل فارغ از سطح شدت فیزیکی صوت است. برای مثال مبتلایان به این اختلال، با شنیدن صدای نفس کشیدن یا غذا خوردن یا آب نوشیدن یا آدامس جویدن یا دست زدن و صدای ساعت و بوق ماشین و راه رفتن و …. در دیگران، دچار ناراحتی شدیدی شده و توان تحمل این اصوات را نداشته و این امر منجر به انزوا و دوری جستن آنها از جمع های دوستانه و خانوادگی شده و مشکلات جدی روانشناختی را برایشان به همراه خواهد داشت.

تشخیص افتراقی بین اختلالاتی که به صورت مشکل در تحمل اصوات مختلف، بروز می یابند بسیار مهم و اولین گام در مدیریت درست این اختلالات است (جوان بخت، ۱۳۹۹). اینکه افراد به تمامی اصوات در شدتی خاص واکنش میدهند یا تنها به اصواتی خاص در هر شدتی یا نوع اصوات، سن فرد، پیشینه شنوایی و شناختی و سلامت روانی فرد و …، همگی در تشخیص افتراقی صحیح از سوی متخصصی ماهر باید لحاظ شود.

درمان هایپراکوزیس و میسوفونیا

برای درمان هایپراکوزیس و درمان میسوفونیا و سایر اختلالات مربوط به تحمل اصوات، عموماً نیاز به همکاری دو جانبه متخصصان علوم اعصاب شنوایی با متخصصان روانپزشکی و روانشناسی وجود دارد و این مهم به دلیل ارتباطات عصبی پیچیده و شناخته شده دستگاه شنوایی با مراکز کنترل هیجانات و رفتارها در مغز است. بسیاری از این مشکلات با  اصلاحات رفتاری و شناختی، قابل مدیریت و کنترل هستند و مراجعه به موقع جهت دریافت صوت درمانی و مداخلات روان شناختی متناسب، کلید حل صحیح و به موقع این مشکلات، پیش از بروز مشکلات رفتاری- روانی جدی و خطرناک خواهد بود.

در این مرکز، ارزیابی و تشخیص و درمان-کنترل تخصصی این علائم انجام شده و نمونه های موفق بسیاری با دریافت کمک های تخصصی، قادر به کنترل و رفع مشکلات رفتاری و شناختی ناشی از آن شده اند و در زندگی شخصی و اجتماعی از اثرات سوء این اختلال در امان مانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.