پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش

پرده تمپان یا پرده گوش، بافتی ویژه و چند لایه است که در حد واسط بین گوش خارجی و گوش میانی، در انتهای مجرای گوش خارجی قرار دارد که پارگی پرده گوش موجب مشکلات زیادی خواهد شد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

پرده گوش با حرکات ظریف و دقیق خود به دنبال ورود امواج مرتعش کننده هوا که عامل ایجاد صدا هستند، این حرکات را که توسط لاله و مجرای گوش، جمع آوری شده اند، تقویت و تحویل گوش میانی و استخوانچه های آن میدهد تا در نهایت، صدا وارد محیط مایع در گوش داخلی شده و به سلول های گیرنده شنوایی یا همان سلول های مویی داخلی و خارجی رسیده و بعد از تبدیل به پالس های الکتریکی، تحویل عصب شنوایی شوند و تا مغز پیش بروند تا ما بتوانیم “سلام” دوستان و خانواده خود را بشنویم و از صدای آواز پرندگان، لذت ببریم. همانطور که ذکر شد، پرده گوش در این روند، نه تنها نقش انتقال دهنده بلکه نقش تقویت کننده و محافظ را نیز ایفا می کند.

رزرو نوبت از کلینیک شهر سمعک

علت پارگی پرده گوش

رفتارهای خطرناکی چون وارد کردن اجسام نوک تیز به داخل گوش یا ضربه زدن به گوش یا عطسه و سرفه بسیار شدید و اعمال فشار کنترل نشده به مجرای گوش مثل بوسیدن گوش کودکان و نوزادان، از جمله مواردی هستند که میتوانند باعث پارگی پرده گوش شوند. در کنار این عوامل، تصادفات و ضربه به سر و عفونت های شدید و درمان نشده گوش خارجی یا گوش میانی نیز، باعث آسیب به پرده گوش و گاهی پارگی پرده گوش می شوند.

در صورت پارگی پرده گوش، چه باید کرد؟

گرچه علت زمینه ای ایجاد پارگی پرده گوش ، اهمیت بالایی دارد اما در صورت پارگی پرده گوش، مراجعه فوری به متخصص گوش و حلق و بینی جهت دریافت درمان های اولیه، بسیار مهم است. خوشبختانه در بسیاری از موارد، به ویژه در سنین پایین تر و جوانی، امکان ترمیم خود به خودی و تدریجی پرده گوش، وجود دارد اما باید در دوران بهبود که عموما نیز طولانی است از هر نوع فشار صوتی یا  فشار هوا یا اعمال فشار فیزیکی به پرده گوش، پیشگیری کرد تا روند ترمیم پرده گوش، با سرعت بالاتری رخ دهد و از احتمال درود عفونت و میکروب به فضای داخل جمجمه ای و مغز و … پیشگیری کرد. در طول این مدت باید گوش، کاملاً خشک بوده و از ورود آب و رطوبت به آن، پیشگیری کرد تا جلوی رشد قارچ و عفونت و .. گرفته شود. در این مرحله، توصیه می شود از قالب های ضدآب ساخته شده متناسب با سایز گوش هر فرد، استفاده کرد.

پارگی پرده گوش

در صورت عدم التیام و بهبود لازم پرده گوش، عمل ترمیمی و جایگزینی پرده گوش از سوی متخصص گوش و حلق و بینی انجام می گردد.

پارگی پرده گوش می تواند علائمی همچون کم شنوایی و درد و خونریزی و وزوز گوش را نیز به همراه داشته باشد و در صورت رخداد سرگیجه و عدم تعادل، ارزیابی های تکمیلی سرگیجه نیز باید مدنظر قرار گیرد.

میزان کاهش شنوایی ناشی از پارگی پرده گوش، بسته به شکل و میزان و وسعت پارگی پرده گوش، متفاوت خواهد بود. تست های ادیومتری و تمپانومتری، شنوایی شناس را قادر به بررسی سلامت پرده پوش  و میزان کم شنوایی همراه با پارگی آن می اندازد.

رخداد پارگی پرده گوش، احتمال برخی بیماری ها مانند کلستئاتوم را می افزاید.

با توجه به اهمیت پرده گوش، در صورت رخداد گرفتگی طولانی مدت یا درد گوش همراه با علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا کرونا، در اسرع وقت مراجعه به پزشک انجام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.